Podróbki na torontońskich targowiskach

Lokalnie Top News maj 1, 2017 at 6:00 am

aapodrobki3

Sprzedawca luksusowej galanterii, Louis Vuitton oskarżył właściciela Pchlego Targu w Toronto o tolerowanie sprzedaży fałszywych produktów tej marki.

W pozwie do Ontario Superior Court, Luis Vuitton, znany ze swoich drogich torebek i akcesoriów damskiej garderoby stwierdził, że właściciel Flea Market zlokalizowanej przy autostradzie 27 i Albion Road, odpowiada za naruszenie własności intelektualnej marki Vuitton.

To nie pierwszy przypadek, gdy luksusowe marki podjęły prawne działania przeciwko kanadyjskim sprzedawcom oferującym podróbki ich wyrobów. Niedawno sąd federalny orzekł kary dla sprzedawców detalicznych z Markham oferujących podrobione produkty marki Chanel.

Sprawa Vuittona jest pierwszym przypadkiem w Kanadzie, kiedy właściciel targowiska może ponieść odpowiedzialność za towary sprzedawane przez kupców, którzy sprzedają na jego terenie. W Stanach Zjednoczonych Vuitton zlicytował właściciela targowiska w Nowym Jorku, na którym w 2006 roku sprzedawano podróbki markowych towarów.

W pozwie sądowym Vuitton domaga się od właściciela, że wiedział o sprzedaży podróbek i domaga się od niego wysokiego odszkodowania za zaniedbania i naruszenie praw autorskich.

Prawnik, specjalizująca się w sprawach dotyczących rynku mody, Ashlee Froese, uważa, iż tego rodzaju działania prawne, to coś więcej niż kwestia „ładnych torebek” i dotyczy ważniejszych kwestii w zakresie bezpieczeństwa publicznego i finansowania organizacji przestępczych.

- Jeśli wynajmujący stoiska targowe wie, że na jego terenie kupcy sprzedają fałszywe produkty, to ma obowiązek takim kupcom wymówić prawo do działalności na jego terenie – twierdzi Froese.

Vuitton od dość dawna agresywnie walczy z handlem podróbkami. Firma stworzyła specjalny dział, który ma za zadanie wychwytywanie takiego handlu i odsłonięcia całego łańcucha grupy przestępczej – od producenta poprzez hurtowników po sprzedawców detalicznych.

Pchli Targ przy autostradzie 27 i Albion Road.

Pchli Targ przy autostradzie 27 i Albion Road.

Prawnik właściciela Pchlego Targu przy autostradzie 27 i Albion Road uważa jednak, że bardzo trudno stwierdzić, czy dany produkt jest podróbką czy oryginałem.

- Trudno chodzić od stoiska do stoiska i sprawdzać, czy rzecz została rzeczywiście marki Vuittona, czy też nie w momencie, kiedy produkty są identyczne.

Na niekorzyść właściciela Flea Marketu przemawia przeszłość. Dokumenty pokazują, że w 2012 roku torontońska policja przechwyciła w 16 stoiskach na jego terenie fałszywy towar wartości przeszło miliona dolarów.

Na tym nie koniec działalności rozwścieczonego sprzedawcy luksusowej galanterii. W tym samym pozwie sądowym Vuitton skarży kilku innych sprzedawców z Toronto, którzy sprzedawali podróbki firmy. Są to ludzie, którzy handlowali tego rodzaju towarem na Flea Market przy Dixie Road w pobliżu autostrady 401.

Właściciel tego targowiska Neeta Walia mówi, że w ciągu ostatnich kilku miesięcy wymówił najem przestrzeni handlowej dwóm handlarzom podróbek. Twierdzi jednak, że bardzo trudno jest wychwycić wszystkich, których kuszą spore zarobki na handlu fałszywymi produktami.

Walia uważa, że podjęcie zdecydowanej walki z handlem podróbkami w sumie się opłaca. Bo jak już sprawa wychodzi na światło dzienne to…

- Wtedy przychodzi policja i cierpią uczciwi kupcy – mówi.