Phil Hogan w Kanadzie: następuje wdrażanie postanowień CETA

Rynek Top News maj 1, 2017 at 12:30 pm

zz cetaDzisiaj rozpoczął w Kanadzie misję gospodarczą komisarz UE ds. rolnictwa Phil Hogan. Przybył tu wraz z 60. przedstawicielami unijnych producentów rolnych. Misja ta  ma przygotować grunt przed wejściem w życie umowy o wolnym handlu z Kanadą (CETA).

- CETA to najbardziej ambitne porozumienie handlowe dotyczące rolnictwa, jakie kiedykolwiek wynegocjowała UE. Nie jest jeszcze w pełni wdrożone, ale proces trwa. Dzięki CETA 92% produktów żywnościowych z UE będzie mogło trafiać do Kanady bez cła, co stwarza duże możliwości dla europejskich producentów - powiedział Hogan dziennikarzom.

Parlament Europejski przegłosował ratyfikację umowy CETA w lutym. W Kanadzie procedura zatwierdzania jeszcze się nie zakończyła, ale unijni producenci chcą być gotowi na nowe możliwości, które porozumienie wkrótce przed nimi otworzy.

Dziś w Ottawie Phil Hogan spotyka się m.in. z ministrem rolnictwa Lawrence MacAulay’em i członkami Komisji Parlamentarnej ds. rolnictwa, a także reprezentantami CAFTA (Canadian Agri-Food Trade Alliance.

Phil Hogan

Phil Hogan

W dalszym programie trzydniowej wizyty są jeszcze inne spotkania, m.in. z ministrem rolnictwa Ontario – Jeffem Lealem, wieloma przedstawicielami branży żywnościowej i z szefostwem sieci Loblaws, a także wizyty w Food Innovation and Research Studio na George Brown College oraz w pawilonach europejskich na targach SIAL i we flagowym sklepie… LCBO.

Poza przewodzeniem misji biznesowej, w której znajdują się również reprezentanci z Polski, Hogan ma również rozmawiać przez trzy dni o nieuzgodnionych kwestiach związanych z implementacją unijno-kanadyjskiego porozumienia. Będzie podnosił kwestie m.in. klasyfikacji produktów nabiałowych, zwłaszcza serów.

- W przeszłości niektóre z kanadyjskich prowincji ociągały się z wdrożeniem porozumień dotyczących sektora winnego i alkoholowego, jakie władze tego kraju zawierały z UE. To są kwestie, które będziemy podnosić - zaznaczył Hogan.

Wśród kilkudziesięciu reprezentantów producentów rolnych, którzy przyjechali wraz z nim do Kanady, są Polska Izba Mleka oraz Związek Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy.

Choć polscy i europejscy producenci mleka i produktów mlecznych wyszli z najcięższego kryzysu, na rynku europejskim nadal jest nadpodaż produktów.

- Cały czas mamy nadprodukcję, co oznacza, że jako Europa musimy wyeksportować część produkcji na rynki poza UE. W Polsce szacuje się, że powinno to być około 15-20 proc. produkcji – mówi dyrektor biura Polskiej Izby Mleka Agnieszka Maliszewska.

Po odwiedzeniu w ciągu ostatnich 18 miesięcy kilku krajów azjatyckich i amerykańskich, w tym Kolumbii, Chin, Meksyku, Wietnamu, Japonii i Indonezji, w tym roku Hogan wraz z reprezentantami europejskich producentów pojedzie jeszcze do Arabii Saudyjskiej i Iranu. Ofensywa w Kanadzie ma być jednak największa do tej pory pod względem obrotu firm, jakie będą wraz z komisarzem zabiegać o nowe kontakty.

Polska branża mleczarska chciałaby wysyłać do Kanady głównie długo dojrzewające sery. Dotychczas wolumen eksportu nie był imponujący. W ciągu pierwszych 10 miesięcy ubiegłego roku wartość eksportu polskich produktów mleczarskich do Kanady wyniosła 5,8 mln zł.

Dzięki porozumieniu CETA firmy z UE uzyskują bezprecedensowy dostęp do rynku kanadyjskiego, podobnie jak kanadyjscy przedsiębiorcy do rynku unijnego. Z umowy wyłączone będą szczególnie newralgiczne produkty rolne, jak kurczaki, indyki, jaja i produkty jajeczne. Porozumienie przewiduje też bezcłowe kwoty importowe niektórych produktów rolnych; dotyczy to np. eksportu wysokiej jakości serów z UE do Kanady czy też eksportu kanadyjskiej wieprzowiny do Unii.