Zaginęła w słonecznym raju

Kanada Top News maj 1, 2017 at 10:00 am
Francesca Matus

Francesca Matus

Grupa obcokrajowców, którzy zamieszkują niewielkie państwo Belize przeczesuje drogi, ścieżki i szlaki wokół miasta Corozal, gdzie zaginęli Kanadyjka i jej amerykański przyjaciel.

Jeden z przyjaciół Kanadyjki, Joe Milholen mówi, że obiecał odwieźć zaginioną 52-letnią Francescę Matus na lotnisko, przed jej powrotem do Kanady. Kiedy jednak przybył do jej domu, jej samochód zniknął, a dom był zamknięty.

- Kiedy wszedłem do środka zobaczyłem spakowane torby przy jej łóżku, a obok jej paszport i inne dokumenty podróżne a także pewna suma pieniędzy.

Jej przyjaciel, obywatel amerykański, 36-letni Drew De Voursney, który miał lecieć razem z nią, również pozostawił paszport w swoim domu. Przed domem stał jego motocykl, którym po Belize podróżował.

- Cokolwiek więc się stało, nie mogli z Belize wyjechać, bo pozostawili paszporty – mówi Milholem.

Wiadomo, że Francesca Matus odprawiła się na lotnisku poprzez Internet, niedługo przed opuszczeniem baru, z którego łączyła się z siecią. Linie lotnicze kilkakrotnie potwierdziły, że pasażerka nigdy nie pojawiła się na lotnisku i nie załogowała do samolotu.

Francesca Matus ma domy w Belize i w Kanadzie. W tym pięknym i słonecznym kraju Ameryki Środkowej mieszka pięć, sześć miesięcy w roku.

- To świetna, wspaniała kobieta – opowiada Milholen – Niezwykle kontaktowa, przyjacielska.

aafrancesca3Choć agencja Travel Canada sugeruje podróżnym „wykazywać wysoki stopień ostrożności” w całym Belize ze względu na brutalną przestępczość, jaka gnębi to państwo, to obszar Corozal, gdzie mieszka Matus uważany jest za bardzo bezpieczny.

- Możliwości i domysły co się mogło stać są nieograniczone – mówi Milholen – Nie mam pojęcia co się stało, wiem tylko, że muszę zachować otwarty umysł.

Policja Belize wydała komunikat o zaginięciu Kanadyjki i jej przyjaciela i wszczęła poszukiwania pary.

- Zgłosiło się wielu wolontariuszy, głównie z zagranicy, którzy chcą pomóc w poszukiwaniach – mówi – Na razie nie dają one żadnego rezultatu, ale wciąż wszyscy mają nadzieję na odnalezienie zaginionych.

Rzeczniczka kanadyjskiego MSZ powiedziała, że zostali poinformowani o zaginięciu Kanadyjki w Belize. Oświadczyła, że pracownicy konsularni mają kontakt z rodziną kobiety i miejscowymi władzami. Odmówiła jednak podania jakichkolwiek dodatkowych informacji powołując się na względy prywatności.

Belize, to państwo położone w Ameryce Środkowej leżące na półwyspie Jukatan, nad Morzem Karaibskim, od północy graniczące z Meksykiem, a na zachodzie z Gwatemalą.

Początkowo teren Belize obejmowała cywilizacja Majów. Wcześniej kraj znany był jako Honduras Brytyjski. Był jedyną brytyjską kolonią w kontynentalnej części Ameryki Środkowej. Nie utrzymało się tu osadnictwo hiszpańskie, a pierwszymi stałymi osadnikami byli brytyjscy drwale, którzy przybyli tu w pierwszej połowie XVII wieku. W 1862 roku Honduras Brytyjski został oficjalnie ogłoszony brytyjską kolonią. Swoje roszczenia do tego terytorium wysunęła wówczas Gwatemala, uznając go za integralną część swojego terytorium. W latach 60. XX wieku rozpoczął się proces zmierzający do przyznania niepodległości ostatniej kolonii w tej części Ameryki Środkowej. Nowa konstytucja z 1964 roku nadawała Hondurasowi Brytyjskiemu wewnętrzną autonomię. W 1973 zmieniono nazwę na obowiązującą do dziś. Na podstawie dwóch rezolucji ONZ z 1975 i 1980 Belize uzyskało niepodległość od Wielkiej Brytanii w 1981 roku. Belize weszło w skład brytyjskiej Wspólnoty Narodów i zachowało na swoim terytorium brytyjskie bazy wojskowe.

Obywatele Kanady i Stanów Zjednoczonych chętnie kupują domy w Belize ze względu na ich niewygórowaną cenę.

Obywatele Kanady i Stanów Zjednoczonych chętnie kupują domy w Belize ze względu na ich niewygórowaną cenę.

Główną grupą etniczną Belize są Murzyni, Mulaci i Metysi, którzy stanowią blisko 3/4 ludności. Metysi stanowią 52,9%, Mulaci 25,9%, Majowie 11,3%, Garifuna czyli potomkowie Murzynów i Indian 8%, Indo-Pakistańczycy 3,9%, mennonici 3,6%, biali 1,2%, Azjaci 1% a pozostali 1,2%.

Językiem urzędowym Belize jest angielski, choć wielu mieszkańców posługuje się językiem kreolskim. Indiańscy mieszkańcy Belize posługują się ciągle językami Majów. Przy granicy z Gwatemalą często można usłyszeć język hiszpański.

Belize co roku odwiedza wielu turystów. Przyciągają ich słoneczne plaże, niedrogie hotele i bardzo rozwiniety przemysł turystyczny. Wielu obcokrajowców, głównie z Kanady i Stanów Zjednoczonych kupuje tam domy, których cena nie jest wygórowana. Ci, których na to stać uciekają tam od śniegu i zimy i spędają w tym słonecznym kraju po kilka miesięcy.