Powódź nad Ontario. Winny deszcz czy człowiek?

Lokalnie Top News maj 6, 2017 at 12:30 pm
Al Weir obwinia nowe zasady regulowania poziomem wody za powódź i erozję brzegu na jego działce w miejscowości Burt

Al Weir obwinia nowe zasady regulowania poziomem wody za powódź i erozję brzegu na jego działce w miejscowości Burt

Rekordowe opady tej wiosny spowodowały, że poziom wód jeziora Ontario wzrósł o 51 cm ponad stan przeciętny. Wielu mieszkańców wybrzeża uważa jednak, że do nieszczęścia przyłożył swą rękę człowiek i nowe przepisy regulacji stanu wody.

Poziom wody w jeziorze Ontario jest najwyższy od 24 lat. I jest przyczyną zalania setek posesji położonych wzdłuż brzegów jeziora po kanadyjskiej i amerykańskiej stronie.

Po drugiej stronie jeziora Ontario, mieszkańcy stanu Nowy Jork domagają się od Donalda Trumpa, aby przywrócił zasady kontroli przeciwpowodziowej Wielkich Jezior, jakie zmienił w ostatnich minutach swego urzędowania Barack Obama.

Wszedł wówczas w życie nowy plan regulowania poziomu wody jeziora Ontario, zaaprobowany przez wspólną kanadyjsko-amerykańską komisję mieszaną (International Joint Commission for Lake Ontario). Twierdzi ona jednak, że nowe przepisy – znane jako Plan 2014 – nie mają nic wspólnego z obecnymi powodziami, które są po prostu historycznie duże.

Mieszkańcy Greece w stanie Nowy Jork napełniają worki ziemią

Mieszkańcy Greece w stanie Nowy Jork napełniają worki ziemią

Właścicielom nadbrzeżnych nieruchomości, nie pozostaje nic innego jak inwestowanie w worki z piaskiem i okładanie nimi brzegów.

Plan 2014 został wdrożony w życie po kilkunastu latach badań i dyskusji. W odróżnieniu od poprzedniego, który utrzymywał mniej więcej podobny poziom wody w Wielkich Jeziorach, obecny zezwala na uwalnianie wody, co nastąpiło kilka miesięcy temu i – jak twierdzą krytycy planu – jest obecnie przyczyną powodzi i podtopień. Mało tego – eroduje linia wybrzeża – wielu właścicieli działek nad wodą alarmuje, że woda kradnie im ziemię.

W  jacht-klubie w Oakville (Bronte Harbour Yacht Club) woda groziła zniszczeniem mariny, konieczne były worki z piaskiem

W jacht-klubie w Oakville (Bronte Harbour Yacht Club) woda groziła zniszczeniem mariny, konieczne były worki z piaskiem

Gubernator stanu Nowy Jork Andrew Cuomo już odwiedził pokrzywdzonych i natychmiast zaapelował do komisji mieszanej o uwolnienie wody z jeziora Ontario do rzeki św. Wawrzyńca poprzez tamę Moses-Saunders.

Nie jest to jednak takie proste, gdyż powodzie i ewakuacje odnotowano już w wielu miejscowościach w Quebecu położonych wzdłuż tej rzeki, z Montrealem włącznie.

Mieszkańcy Ile-Mercier w Quebeku używają canoe do komunikacji po zalanych ulicach

Mieszkańcy Ile-Mercier w Quebeku używają canoe do komunikacji po zalanych ulicach

W kilku hrabstwach Nowego Jorku ogłoszono stan wyjątkowy uruchamiając dzięki temu Gwardię Narodową. Na brzegi ściągnięto sprzęt pompujący i 350 tysięcy worków z piaskiem.

Eksperci przewidują, że poziom wód w jeziorze Ontario może wzrosnąć jeszcze wyżej od końca maja, ale nie jest jasne czy biorą pod uwagę wyjątkowo obfite opady deszczu.

Zalany wodą parking w Rouge Beach Park 

Zalany wodą parking w Rouge Beach Park

Poziom wód jeziora jest od 1960 roku sztucznie regulowany na tamie Moses-Saunders Dam, co m.in. umożliwia żeglugę na rzece św. Wawrzyńca, napędza elektrownie wodną i zabezpiecza nadbrzeżne nieruchomości.

Plan 2014 został zaprojektowany tak, aby bardziej naśladować naturalne ruchy stanu wód jeziornych,i żeby zwracać więcej uwagi na lepszą ochronę ryb i innych wodnych stworzeń przy podejmowaniu decyzji, ile wody zwolnić.

Podwórze nadwodnej rezydencji w Stoney Creek

Podwórze nadwodnej rezydencji w Stoney Creek

Biolodzy twierdzą, że bardziej naturalnie wahania poziomu wody pomogą odnowić ok. 26.000 hektarów terenów podmokłych, które są siedliskiem piżmaków, tarlisk dla ryb i stanowią naturalne bufory dla fal sztormowych. Dzięki nowemu planowi oczekuje się również wydłużenia sezonu żeglarskiego, odbudowania lokalnych wydm i wygenerowania więcej energii wodnej.

Ale korzyści dla środowiska nastąpią stopniowo w ciągu dziesięciu lat. Natomiast powódź wystąpiła teraz. I mieszkańcy wybrzeża są wściekli i bezradni. Wielu z nich było przeciwnych Planowi 2014 i teraz są sceptyczni wobec twierdzeń, że zmiana regulacji wodnej nie ma nic wspólnego z wysoką wodą. Ale zdaniem komisji mieszanej tego samego rodzaju powodzie po ulewnych deszczach występowały już wcześniej, m.in. w roku 1973 i 1993.

Zabezpieczenia w Olcott w stanie Nowy Jork

Zabezpieczenia w Olcott w stanie Nowy Jork