Nowa wojna drewniana

Rynek Top News maj 7, 2017 at 4:30 pm
Premier B.C. Christina Clark

Premier B.C. Christina Clark

Premier Justin Trudeau twierdzi, że jego rząd będzie bronić sektora przemysłu drzewnego przed jego zdaniem nieuczciwą decyzją USA z kwietnia o ocleniu drewna budowlanego. Ottawa zbada, czy wstrzymać import węgla opałowego wysyłanego przez amerykańskie firmy do prowincji Kolumbia Brytyjska. 

O taki zakaz zwróciła się do rządu federalnego premier tej prowincji, Christina Clark w reakcji na amerykańskie cła.

Kanada zastanawia się też podobno nad wprowadzeniem cła na inne produkty z Oregonu — wina, desek podłogowych i sklejki.

Według specjalistów, główną ofiarą zakazu albo ceł będzie największy producent węgla w USA, Cloud Peak Energy. Jego węgiel trafia do portów nad Pacyfikiem koleją Burlington Northerrn Santa Fe Corp, należącą do Berkshire Hathaway.

Nowy spór handlowy zaszkodzi jeszcze bardziej rozmowom USA, Kanady i Meksyku o uaktualnieniu traktatu o wolnym handlu NAFTA, mającym zacząć się w bieżącym roku.

zz cla3Wprowadzenie przez Waszyngton cła na kanadyjskie drewno jest piątym oficjalnym sporem handlowym obu krajów w ciągu niecałych 40 lat. Amerykańscy producenci twierdzą, że kanadyjskie drewno jest nieuczciwie subwencjonowane, bo pochodzi z państwowego wyrębu, ale zarzut ten Kanada obalała w sądach handlowych. Kolumbia Brytyjska jest dużym eksporterem drewna, cła będą mieć niszczące skutki dla jej branży drzewnej.

Premier Clark, stojąca wobec wyborów 9 maja, zapowiedziała wystąpienie do Ottawy o zgodę na wprowadzenie cła na węgiel opałowy, o ile zostanie ponownie wybrana i jeśli premier Trudeau nie zgodzi się na zakaz jego importu.

— Rząd Kanady bada tę prośbę starannie i poważnie — powiedział Trudeau.

W 2016 roku USA wyeksportowały do Kanady 1,2 mln ton węgla — wynika z danych urzędu informacji o energii USEIA. Nie wiadomo, ile z tej ilości trafiło do Azji z Kolumbii Brytyjskiej, bo porty w USA muszą korzystać z kanadyjskich z braku mocy przeładunkowych.