Ewakuacje i stan wyjątkowy z powodu powodzi

Kanada Top News maj 8, 2017 at 12:30 pm

zz quebec1Kanada zmaga się z potężną powodzią. Kilkudniowe opady deszczu spowodowały ogromne straty. W prowincji Quebec w wielu miejscach poziom wody jest tak wysoki, że łatwiej przemieszczać się tam łodzią niż samochodem. W 130 miejscowościach woda zalała około 2 tysiące domów.

Ulewy nawiedziły w piątek środkową i wschodnią część kraju. Pisaliśmy o problemach właścicieli posesji nad rekordowo wezbranym jeziorem Ontario.

zz quebec4Znacznie gorsza sytuacja zapanowała jednak w Quebecu, gdzie w walce z żywiołem władzom lokalnym pomaga wojsko. Władze zwróciły się o pomoc do władz federalnych. Do najbardziej dotkniętych rejonów wysłano 1200 żołnierzy, którzy pomagają w ewakuacji.

Ulewy zmusiły około 700 rodzin do opuszczenia swoich domów. Według oficjalnych danych powódź spustoszyła ok. 2 tysiące budynków, a ich liczba ciągle rośnie.

zz quebec3Mieszkańcy twierdzą, że władze włożyły zbyt mało wysiłku by zapobiec materialnym stratom. Władze odpowiadają, że ich priorytetem podczas ewakuacji było ratowanie ludzkiego życia.

Tymczasem 37-letni mężczyzna z dwuletnim dzieckiem na ręku został porwany przez wody rzeki Sainte-Anne. Trwają poszukiwania ciał.

Mieszkańcy Gaineau pod Ottawą podróżują po ulicach w canoe

Mieszkańcy Gaineau pod Ottawą podróżują po ulicach w canoe

W związku z powodzią. Montreal ogłosił stan wyjątkowy. Premier Justin Trudeau pojawił się na zalanych wodą terenach Terrasse-Vaudreuil, gdzie sfotografował się podczas napełniania worków ziemią.

W Ontario poważnych zalań doświadczyły miejscowości Minden, Severn i Ramara w Muskoce. Z brzegów wystąpiły lokalne rzeki: Black, Green oraz Talbot,

W sobotę stan wyjątkowy ogłoszono w Minden Hills. Okolicznym mieszkańcom oferowano zakup worków z piaskiem w cenie 4 dolarów za sztukę.

Woda na ulicach Minden

Woda na ulicach Minden