Justin: modne syryjskie imię

Kanada Top News maj 9, 2017 at 10:00 am
Muhammad Bilan i jego syn… Justin Trudeau

Muhammad Bilan i jego syn… Justin Trudeau

Afraa Hajj Hammoud i Mohammed Belal, syryjskie małżeństwo, które od lutego mieszka w Calgary, zdecydowało się nadać swojemu nowo narodzonemu synowi imię na cześć premiera Kanady.

Justin Trudeau Adam Bilal przyszedł na świat 4 maja. Nazywając syna na cześć kanadyjskiego premiera uchodźcy z Syrii chcieli wyrazić wdzięczność za to, że w Kanadzie znaleźli nowy dom.

- Mąż powiedział: “A gdybyśmy tak nazwali chłopca Justin-Trudeau”? - relacjonowała Hammoud w rozmowie z kanadyjską CBC. – Byłam trochę zszokowana, kiedy to zaproponował. Potem uśmiechnęłam się i powiedziałam: “Tak, nie ma problemu, to będzie nasze małe podziękowanie dla Justina Trudeau”.

Rodzina podkreśla, że nadając dziecku niearabskie imię chciała wyrazić uznanie premierowi Kanady, który opowiada się za polityką otwartych granic.

zz justin2Afraa i Mohammed pochodzą z Damaszku. Mają w sumie troje dzieci: oprócz Justina Trudeau także 4-letnią Nayę oraz 3-letniego Naela.

29-letni Mohammed pracował w Syrii jako fryzjer. Przez kilka miesięcy był przetrzymywany przez syryjską armię. Uwolniono go, ale wciąż był obserwowany przez reżim Asada. Ponowne uwięzienie mogło skończyć się dla rodziny tragicznie.

Kiedy wybory wygrał Trudeau, otwierając granice dla uchodźców, m.in. z Syrii, pojawiała się szansa na wyjazd z kraju. Postanowili ją wykorzystać. Najpierw przylecieli do Montrealu, a potem znaleźli się w Calgary. Mohammed znalazł pracę na pół etatu w sklepie spożywczym. 22-letniej Afrze trudniej było przystosować się do nowych warunków. Zwłaszcza do srogiej kanadyjskiej zimy, z którą przyszło się im zmierzyć po przyjeździe.

To już kolejna syryjska rodzina w Kanadzie, która zdecydowała się nazwać dziecko na cześć kanadyjskiego premiera.

W listopadzie syn innego syryjskiego małżeństwa otrzymał imię “Justin” – również na cześć szefa rządu.

Między listopadem 2015 r. a styczniem tego roku do Kanady przyjechało ponad 40 tys. syryjskich uchodźców.

Kiedy w tym roku Donald Trump wydał zakaz przyjazdu do USA obywatelom 7 muzułmańskich krajów, Trudeau zaapelował na Twitterze: „Do tych, którzy uciekają przed prześladowaniami, terrorem i wojną: jesteście mile widziani przez Kanadyjczyków, bez względu na waszą wiarę. Różnorodność jest naszą siłą”.

Rodzice Justina Trudeau mają nadzieję, że premier Kanady zechce się kiedyś spotkać ze swoim młodszym imiennikiem.