Powstaje zawodowa liga piłkarska

Kanada Series Top News maj 9, 2017 at 12:30 pm

zz kanada2Podczas konferencji prasowej w Ottawie kanadyjska federacja piłkarska podała, że zaakceptowała projekt utworzenia Canadian Premier League – pierwszej zawodowej ligi piłkarskiej. Rozgrywki mają wystartować już w sierpniu 2018 roku (pierwszy sezon będzie krótszy) i prawdopodobnie będą rozgrywane systemem wiosna-jesień.

Wniosek przegłosowano na dorocznym zjeździe członków Canada Soccer  w Whistler (BC).

Kto będzie uczestniczył w rozgrywkach? Na razie zainteresowanie wyraziło co najmniej 10 miast, a ośrodkami założycielskimi mają być Winnipeg i Hamilton. Trzy kluby: Toronto FC, Montreal Impact i Vancouver Whitecaps występują w zawodowej lidze piłkarskiej USA i Kanady – MLS. Według projektu mają w niej na razie pozostać. Canadian Premier League ma umożliwić rozwój profesjonalnego futbolu w innych miastach.

zz kanadaW niższych klasach rozgrywek (m.in. North American Soccer League – NASL) grają natomiast FC Edmonton i Ottawa Fury. Te kluby prawdopodobnie byłyby zainteresowane udziałem w nowej lidze.

Stworzenie profesjonalnych rozgrywek w samej Kanadzie to kolejny sygnał, że piłka nożna zyskuje w tym kraju coraz większą popularność.

W kwietniu szefowie piłkarskich federacji Kanady, USA i Meksyku oficjalnie ogłosili, że będą ubiegać się o wspólne zorganizowanie mistrzostw świata w roku 2026.