The Power of Song

Notatnik kulturalny Polacy w Kanadzie maj 9, 2017 at 10:33 am

Po styczniowym, świątecznym koncercie “Winter Wonderland” Studio Merlot powraca ze zdwojoną energią, rozmachem i nowym programem zatytułowanym “The Power of Song”.  Gośćmi koncertu będą artyści krakowskiej „Piwnicy pod Baranami”.

Emocji, wzruszeń, nostalgii, uniesień i blasku w Centrum Kultury JP II 9 czerwca na pewno nie zabraknie. Impreza, którą Studio Merlot (Anna Adamczewska-Niewulis, Kaja Cyganik, Ilona Anna Kowalik) organizują przy pomocy Seweryna Reszki i jego Zecerni, zapowiada się wyjątkowo ciekawie, nie tylko ze względu na repertuar, ale i świetny dobór muzyków. Podczas wieczoru „The power of song” usłyszymy największe przeboje XX i XXI wieku – standardy jazzowe, znane i lubiane hity, utwory wieczne, nigdy niewychodzące z mody, które na stałe wpisały się w repertuar największych stacji radiowych i historię muzyki współczesnej. Nie zabraknie także akcentów polskich. Dziewczynom towarzyszył będzie ciepły męski głos Jarka Garbowskiego. Do współpracy artystycznej Studio Merlot zaprosiło tym razem wybitnego pianistę jazzowego Bartosza Hadałę i jego muzyków – jednego z najlepszych basistów w Toronto Marka Dunna i perkusistę Rileya O’Connora. Na gitarze zagra Marek Majewski, pojawi się także świetny polski multiinstrumentalista i akompaniator Wojtek Stec, który na co dzień swoim kunsztem zadziwia koncertując m.in. z Arturem Andrusem. Całość poprowadzi charyzmatyczna, przesiąknięta do szpiku kości klimatem Krakowa, Iwona Jaworska. Wybór konferansjera uzasadnia obecność zaproszonych gości specjalnych – z recitalem „Gdzieś na ulicy nienazwanej…” wystąpi artystka „Piwnicy pod Baranami” Agata Ślazyk oraz pianista Tomasz Kmiecik.

Pieÿni Piwnicy pod Baranami-plakat maly_web

Agata Ślazyk jest artystką, która łączy w sobie wielki temperament z ogromną wrażliwością oraz wybitnym warsztatem wokalnym. Proponuje w swoich koncertach niezwykłe spektrum nastrojów, od delikatnych ballad, które śpiewa akompaniując sobie na gitarze, po dynamiczne, wręcz rockowe kompozycje. Koncertowała w Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Niemczech i Austrii. Obecnie promuje autorski album „Nie daj się zjeść”. Recital złożony z piwnicznych utworów jest naturalną konsekwencją czasu spędzonego w legendarnym kabarecie. Artystka wybrała z piwnicznego archiwum pieśni, które w pełni zgadzają się z jej emocjami i doświadczeniem. Połączenie temperamentu z wrażliwością wokalistki owocuje tym, że znane piwniczne utwory uzyskują świeży, oryginalny, niezwykle przejmujący wyraz.

W programie przygotowanym dla polskiej publiczności w Mississauga pojawią się pieśni zwane „piwnicznymi hymnami”, stanowiące najbardziej rozpoznawalny fragment historii legendarnego miejsca. Zabrzmią kompozycje zainspirowane poezją Bolesława Leśmiana, Haliny Poświatowskiej, Wiesława Dymnego i Agnieszki Osieckiej. W programie koncertu pojawią się utwory Zygmunta Koniecznego – m.in. „Taka głupia to ja już nie jestem”, „Jaki śmieszny jesteś pod oknem”, piwniczny hymn – „Ta nasza młodość”, utwory Jana Kantego Pawluśkiewicza – m.in. „Pejzaż horyzontalny”, „Zabij ten lęk”, Andrzeja Nowaka „Niebieska patelnia”. „Sonet 49” Wiliama Szekspira z muzyką Piotra Walewskiego – kompozytora m.in. słynnych „Dezyderatów” – w wykonaniu Agaty nabiera nowego blasku. Usłyszymy także utwory, z którymi Agata Ślazyk pojawiła się w Piwnicy. Takie, które stały się jej artystyczną wizytówką, jak choćby pieśń do wiersza Światopełka Karpińskiego „Groteska o grajku i wiolonczeli”, z której zaczerpnięty jest tytuł recitalu. W najmniej poważnej części koncertu artystka przypomina twórczość poety, satyryka Bonifacego Dymarczyka. Na scenie będzie towarzyszył artystce Tomasz Kmiecik – piwniczny pianista i kompozytor, autor muzyki do kilkudziesięciu spektakli teatralnych, wyróżniony w 1995 roku „Złotą Maską” w kategorii muzyka teatralna. Tomasz napisał muzykę do wielu utworów śpiewanych przez Agatę, wspólnie zrealizowali kilka programów estradowych.

Bilety są już w sprzedaży w księgarniach Pegaz, Centrum Kultury JP II lub (w promocyjnych cenach) przez bejsment.com. Część dochodu z koncertu artyści postanowili przeznaczyć na cele charytatywne.

9 czerwca, 2017, 8 pm, Polskie Centrum Kultury JP II.
Informacje 416.417.2655

unnamed (1)