Serial nieomal zakazany w szkołach

Kanada Top News maj 10, 2017 at 4:00 pm

zz reason5Telewizyjny serial “13 Reasons Why” wywołał mnóstwo kontrowersji w środowisku szkolnym w Kanadzie po tym ja wiele szkół poleciło rodzicom, aby odradzali swoim dzieciom jego oglądanie. Zdaniem twórców serial niesie pozytywne przesłanie przeciwko “bullyingowi” i stara się zapobiec samobójstwom wśród prześladowanych uczniów.

Stworzony przez Netflix serial zadebiutował 31 marca. Poruszana w nim tematyka natychmiast wywołała wrzenie w wielu szkołach.

Na przykład podstawówka St. Vincent Elementary School w Edmonton rozesłała emaile do rodziców uczniów klas szóstych z powiadomieniem, że uczniom tym zakazano nawet rozmowy na temat serialu na terenie szkoły.

Kuratorium oświaty w ontaryjskim okręgu Hamilton-Wentworth w Ontario jeszcze dalej oświadczając na oficjalnej stronie internetowej, że serial jest winien “gloryfikowania zachowań samobójczych i przedstawia w negatywnym świetle usiłujących nieść pomoc profesjonalistów”.

zz reasons1

Z kolei School Mental Health Assist czyli organizacja mająca na celu niesienie pomocy psychologicznej wysłała notatkę, wzywającą nauczycieli w Ontario, aby nie stosowali filmu jako materiału edukacyjnego. Psychologowie uważają, że produkcja pochwala samobójstwo. Ich zdaniem, jego obejrzenie może być ciężkim doświadczeniem dla nastolatków, którzy mają podobne problemy jak główna bohaterka.

Choć rodzice, nauczyciele i administracja szkolna może mieć problem z serialem,  pozostaje on jednym z najpopularniejszych filmów w serwisie Twitter. Wszystkie 13 odcinków “13 Reasons Why” są dostępnych w streamingu na serwisie Netflix, który ogłosił już, że powstanie drugi sezon.

zz reasons2

Serial  oparty jest na wydanej w 2007 roku książce “13 Reasons Why” napisanej przez Jaya Ashera. Opowiada o tym, co się dzieje po śmierci uczennicy szkoły średniej Hannah Baker, która popełnia samobójstwo. Wcześniej Hannah nagrała 13 kaset, na których wyjawiła, dlaczego zdecydowała się odebrać sobie życie. Każda z taśm jest adresowana dla innej osoby, która – zdaniem bohaterki – jest współodpowiedzialna za jej decyzję.

zz reasons3Producentką wykonawczą serialu jest idolka młodego pokolenia, aktorka i piosenkarka Selena Gomez. W rozmowie z Associated Press powiedziała: “Staraliśmy się być bardzo wierni książce. To, co stworzył Jay Asher to pięknie tragiczna i skomplikowana opowieść. Myślę, że to właśnie chcieliśmy pokazać.”

Do 9. odcinka przed serialem nie wyświetlano żadnych ostrzeżeń przed tym, co widzowie mogą zobaczyć na ekranie. Po tym jak Netflix spotkał się ze sporą krytyką, serwis dodał takie ostrzeżenia, w tym ostrzeżenie specjalne przed pierwszym epizodem.

Drugi sezon serialu do serwisu trafi w 2018 roku. Zgodnie z doniesieniami portalu Deadline, nowe odcinki będą się skupiać na konsekwencjach śmierci bohaterki i opowiadać o innych postaciach.