Chińskie koleje wkraczają na rynek kanadyjski

Rynek Top News maj 11, 2017 at 12:30 pm

zz china6Największy na świecie koncern przemysłu kolejowego, China Railway Rolling Stock Corp. (CRRC), ogłosił, że zbuduje fabrykę w Kanadzie, aby stamtąd realizować sprzedaż w całej Ameryce Północnej.

Fabryka powstanie w Moncton w prowincji Nowy Brunszwik. W pierwszej fazie znajdzie się tam 200 miejsc pracy, a zakład ma przynosić władzom lokalnym ponad milion dolarów przychodów z podatków.

W chińskiej fabryce powstawać będą ciężkie wagony, w tym z dachem otwartym i krytym, cysterny oraz kolejowe platformy do przewożenia naczep, pojazdy specjalne i hamulce.

Jak informuje “China Daily” o zarządzania zakładem została powołana spółka oparta na firmie CRRC Meishan Co Ltd, z grupy CRRC oraz lokalnym producencie wagonów i dostawcy usług – ARS Canada Rolling Stock Inc., ale spółce także zależnej od CRRC z siedzibą w Hongkongu.

zz china2

Plany te zostały już zaakceptowane przez rząd kanadyjski, nie ujawniono jednak ani całkowitej kwoty inwestycji, ani projektowanych zdolności produkcyjnych.

zz china3- Kanada jest krajem zasobnym w wiele surowców, jak rudy miedzi, niklu i żelaza, w ropę naftową, a także w surowce rolne, które należy przewozić na duże odległości. Jest to dobry  punkt startu dla chińskiego producenta pojazdów towarowych i strategicznej tam lokalizacji - powiedział Feng Hao, naukowiec ds. transportu kolejowego. - CRRC i jej przedsiębiorstwa zależne planują budowę zakładów produkcyjnych w Illinois i Massachusetts, gdzie będą wytwarzane wagony pasażerskie na potrzeby Stanów Zjednoczonych. Prędzej czy później kanadyjski zakład będzie zatem dostarczał wyroby także na rynek amerykański.

Spółka CRRC Meishan dostarczyła dotychczas zagranicznym kontrahentom ponad 5000 wagonów towarowych i specjalnych, w tym na potrzeby „akich bogatych rynków, jak Australia i Argentyna.

Warto przypomnieć, że Kanada to macierzysty rynek czwartego pod względem wielkości producenta taboru kolejowego – firmy Bombardier.