Jagmeet Singh – przyszły premier Kanady?

Lokalnie Series Top News maj 16, 2017 at 4:30 pm

zz singh5Poseł prowincyjny z Brampton, Jagmeet Singh ogłosił, że chce zostać krajowym przywódcą Nowych Demokratów. Stwierdził też, że ma większe ambicje – po zwycięstwie NDP w wyborach – zostanie premierem Kanady.

Obecnie jest wiceszefem NDP na szczeblu prowincji Ontario.

Swoją kampanię Singh rozpoczął w poniedziałek w wypełnionej po brzegi sali bankietowej w Brampton.

Powiedział tam zebranym, że jego partia i cały kraj są spragnione nowego przywództwa.

“Przywództwa, które zjednoczy ludzi we wspólnym budowaniu Kanady, gdzie każdy będzie mógł zrealizować swoje marzenia” – mówił Singh. – “Właśnie dlatego dzisiaj z dumą informuję, że będę ubiegał się o przywództwo Nowej Demokratycznej Partii Kanady”.

38-letni Singh jest pierwszym noszącym turban Sikhiem w Legislaturze Ontario. Opowiedział zebranym swój życiorys: jak urodził się w Toronto w imigranckiej rodzinie z Pendżabu i jak wychowywał się w Nowej Fundlandii, gdzie jego ojciec uczęszczał do szkoły medycznej, a następnie jego rodzina przeniosła się do Windsor w Ontario kiedy miał siedem lat.

Powiedział, że w szkole był prześladowany ze względu na “śmieszne brzmienie nazwiska, brązową skórę i długie włosy” ale nauczył się walczyć o swoje. Zmotywowało go to do zostania prawnikiem i do zaangażowania się w życie publiczne.

Przywódczyni NDP w Ontario Andrea Horwath mianowała Singha swoim zastępcą w 2015 roku

Przywódczyni NDP w Ontario Andrea Horwath mianowała Singha swoim zastępcą w 2015 roku

Singh został już piątym oficjalnym kandydatem starającym się o zastąpienie Toma Mulcaira, gdy Nowi Demokraci będą wybierać jesienią swojego nowego lidera.

Jego pozostali rywale (do tej pory) to czterej posłowie federalni: Peter Julian (BC), Charlie Angus (Ontario), Niki Ashton (Manitoba) i Guy Caron (Quebec).

Jagmeet Singh to również były zawodnik brazylijskiego jiu-jitsu. Od 2011 roku jest posłem prowincyjnym z okręgu Bramalea—Gore—Malton.