Nowe śmigłowce dla kanadyjskiej armii

Kanada Top News maj 16, 2017 at 10:00 am

aahelikop2

Kanada kupi dla wojska nowe supernowoczesne śmigłowce uderzeniowe.

Jak donosi portal Defence24, jednym z priorytetów dla kanadyjskich sił zbrojnych jest zakup 24 takich maszyn – rekomenduje w swoim ostatnim raporcie Stała Komisja Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony. Jest to jedna z określonych w dokumencie około 30 „naglących luk w zdolnościach operacyjnych”. Warto zaznaczyć, że Kanada obecnie nie posiada ani jednego śmigłowca szturmowego, a jedynie uzbrojone w karabiny maszynowe wielozadaniowe CH-146 Griffon.

Raport Senackiej Stałej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony obejmuje zalecenia dla rządu Kanady w zakresie floty śmigłowców. Poruszono w nim kwestie takie, jak potrzeba zwiększenia floty ciężkich śmigłowców transportowych CH-147F Chinook (CH-47F) czy ratowniczych CH-149 Cormorant (wariant AW101 Merlin), jak również planowaną wymianę średnich maszyn wielozadaniowych CH-146 Griffon, czyli specjalnej wersji cywilnego Bell 412EP na maszyny stricte bojowe.

Szczególnie pilne jest zdaniem Komisji nie tylko zastąpienie silnie wyeksploatowanych w misjach zagranicznych śmigłowców CH-146 Griffon maszynami stricte wojskowymi, posiadającymi znacznie wyższe walory w zakresie bezpieczeństwa i uzbrojenia, ale też zakup maszyn uderzeniowych.

Dotąd kanadyjskie siły powietrzne nie posiadały na uzbrojeniu śmigłowca bojowego klasy AH-64 Apache. Do zadań eskorty i wsparcia ogniowego używano właśnie Griffonów, czyli zmodyfikowanych na potrzeby Royal Canadin Air Force cywilnych śmigłowców Bell 412EP. Podczas misji w Afganistanie były one uzbrojone w karabiny Dillon M134D Minigun kalibru 7,62 mm, co okazało się dalece niewystarczające.

Dlatego też Komisja zaleca rządowi Kanady w raporcie z 8 maja br. zakup 24 śmigłowców uderzeniowych klasy AH-64E Apache Guardian czy AH-1Z Viper. Uznano to za priorytet wyższy nawet od wymiany floty 95 śmigłowców CH-146 Griffon, których służba ma się zakończyć w 2021 roku. Może to być zmiana rewolucyjna nie tylko ze względu na znaczne koszty, ale również w związku z potrzebą wyszkolenia zarówno załóg, jak i oficerów dowodzących jednostkami o całkiem nowym dla kanadyjskiego lotnictwa przeznaczeniu i specyfice działania.