NDP nie poprze energetycznego planu Liberałów

Lokalnie Top News maj 17, 2017 at 6:00 am
Andrea Horwath

Andrea Horwath

Nowi Demokraci zagłosują przeciwko planowi obniżenia rachunków za energię elektryczną, jaki chce wprowadzić ontaryjski rząd Kathleen Wynne.

Szefowa NDP w Ontario, Andrea Horwath stwierdziła, że plan ten to nic innego, ale oszukańcze kupowanie głosów przed wyborami w przyszłym roku.

Zgodnie z planowaną ustawą przedłożoną w prowincyjnym parlamencie mieszkańcy Ontario będą się cieszyli niższymi rachunkami przez najbliższe lata, po czym rachunki mają wzrastać gwałtownie przez następne 20 lat.

Horwath powiedziała, że Ontaryjczycy nie powinni się godzić na taką perspektywę.

W zeszłym tygodniu działacze partii konserwatywnej ujawnili poufne pismo instytucji rządowej, które zawiera prognozę, w której przewiduje się spadek cen elektryczności w tym roku i nieznaczny wzrost przez następne cztery lata, po czym gwałtowny wzrost rachunków przez następne 20 lat.

Po ujawnieniu tego pisma premier Wynne stwierdziła, że dane ujawnione w tym dokumencie są nieaktualne, ale rząd nie jest jeszcze gotowy, by podać aktualne prognozy.

Horwath oskarżyła rząd o ukrywanie informacji przed opinią publiczną i wezwała do ujawnienia wszystkich prognoz dotyczących cen energii elektrycznej. Dodała, że Kathleen Wynne nie dała wystarczająco dużo czasu, by dać szansę opinii publicznej na wypowiedzenie się na temat proponowanych zmian.

Wszystkie te działania – uważa Andrea Horwath – podyktowane są desperackimi dążeniami obecnego rządu do poprawy notowań w społeczeństwie, które obecnie jest najniższe w historii. Według analityków, to właśnie wysokie ceny energii spowodowały spadek popularności premier Kathleen Wynne i jej liberalnego rządu.