Ratunek bez barier

Lokalnie Top News maj 17, 2017 at 10:00 am

aaklinika4

W Toronto otwarto pierwszą z pięciu „otwartą” (barrier-free) klinikę dla osób uzależnionych od narkotyków.

Żeby być przyjętym w takiej klinice nie trzeba mieć skierowania od lekarza rodzinnego, nie trzeba wcześniej umawiać wizyty. Wystarczy wejść i powiedzieć, że ma się problem.

Pierwszą taką kliniką w Toronto otwarto w Women’s College Hospital. W ramach nowego prowincyjnego programu o nazwie Mentoring Education and Clinical Tools for Addiction: Primary Care-Hospital Integration, ma w Toronto w najbliższym czasie powstać pięć takich ośrodków.

aaklinika3Kierownik kliniki, Kate Hardy, mówi, że przed 15 miesiącami powstały inne podobne kliniki w kilku miastach w Ontario i zapobiegły wielu przypadkom przedawkowania opioidów i innych narkotyków zmniejszając liczbę osób, których życie musiało być ratowane w warunkach szpitalnych. Szacuje się, że dzięki temu system opieki zdrowotnej w prowincji zaoszczędził około 200 tysięcy dolarów w przeciągu pierwszych trzech miesięcy funkcjonowania.

Podstawowymi przypadkami, z jakimi ludzie zgłaszają się do klinik to uzależnienie od alkoholu i nadużywanie opioidów, ale lekarze dostrzegają wzrost liczby osób szukających pomocy w leczeniu zaburzeń związanych z użyciem marihuany.

- Zwykle pacjenci w stanie kryzysowym trafiają do oddziałów ratunkowych, gdzie często nie są leczeni tak jak być powinni – mówi Hardy – Widzieliśmy również (po otwarciu „otwartych” klinik – przyp. red.) duży spadek ilości tego typu pacjentów na ratunkowych oddziałach szpitalnych.

Pierwsze „otwarte” kliniki dla uzależnionych, które otwarto w Sudbury, Owen Sound, Sarnia, St. Catharines, Newmarket, Ottawie i London przyjęły w pierwszym roku funkcjonowania blisko 900 pacjentów.

Ważny jest również fakt szybkości reakcji służby zdrowia na potrzeby ludzi uzależnionych. Dotychczas czas oczekiwania na leczenie wynosił około ośmiu miesięcy. W „otwartych” klinikach czas ten skrócono praktycznie do trzech dni, z tym, że pierwsza rozmowa z lekarzem odbywa się już podczas pierwszej wizyty w klinice.

Hardy mówi, że większość pacjentów szuka leczenia uzależnienia od alkoholu, ale dr Meldon Kahan, dyrektor ds. usług medycznych w Women’s College Hospital mówi, że „kryzys związany z opiatami osiągną rozmiary epidemii”.

- Szybki dostęp do poradni oferuje realistyczną i skuteczną odpowiedź na ten kryzys – uważa dr Kahan.

Ostatnie dostępne dane statystyczne pokazują, że w roku 2015 w Ontario z powodu przedawkowania opioidów, głównie fentanylu, zmarły 734 osoby. Było to więcej niż śmiertelnych ofiar wypadków samochodowych. Większość osób, które zmarły z powodu nadużycia tego niezwykle silnego narkotyku to ludzie młodzi – w wieku od 15 do 44 lat.