Usuwanie pasażerów z samolotu już nie przejdzie

Nowości Top News maj 17, 2017 at 3:30 pm

zz air3Nikt, kto kupił bilet na lot krajowy lub międzynarodowy w Kanadzie, nie będzie mógł zostać usunięty z pokładu samolotu. Nawet, gdy linia lotnicza sprzedała więcej biletów niż miejsc w samolocie!

Minister transportu Marc Garneau stwierdził, że sytuacje takie jak te, do których doszło ostatnio na pokładzie linii United czy Air Canada w Kanadzie „nie będą dłużej tolerowane”. Dodał jednocześnie, że wprowadzane zasady zapewnią, że „podróżni będą traktowani jak ludzie, a nie liczby”.

Nowe regulacje, pojawiają się w odpowiedzi na niedawne incydenty. W kwietniu pracownicy linii United wyciągnęli siłą z samolotu opierającego się mężczyznę. 69-letniemu lekarzowi złamano nos i wybito dwa zęby. Mężczyzna nie chciał opuścić samolotu i ustąpić miejsca pracownikom linii lotniczej. Okazało się, że linie sprzedały więcej biletów niż miejsc na pokładzie.

To nie była pierwsza tego rodzaju wpadka United Airlines, ale również narodowy przewoźnik Air Canada  nie był wolny od podobnych praktyk (patrz TUTAJ).

Minister transportu Marc Garneau

Minister transportu Marc Garneau

W takich sytuacjach komputer “losował” wśród pasażerów i takim osobom  oferowano znaczącą zniżkę ceny biletu w zamian za skorzystanie z innego połączenia.

– Jeżeli Kanadyjczycy kupują bilet lotniczy, spodziewają się, że linie lotnicze wywiążą się z umowy – podkreślił minister transportu.

Minister Garneau zaproponował odpowiednie poprawki w przepisach regulowanych przez Canada Transportation Act. W przypadku nadmiaru pasażerów na pokładzie, losowanie zostanie zaniechane na rzecz poszukiwań osoby, która dobrowolnie zrezygnuje z lotu ale będzie musiała otrzymać za to odpowiednią, satysfakcjonującą ją gratyfikację.

Canadian Transportation Agency wyznaczy wkrótce obowiązkową wysokość odszkodowań i terminy ich przyznania.

Nowe, przejrzyste regulacje mogą wejść w życie w 2018 roku i będą dotyczyły wszelkich linii lotniczych działających na terytorium Kanady.

Dojdą do nich jeszcze inne nowe przepisy. Przykładowo – rodzice nie będą obarczani dodatkową opłatą za to, że mogą siedzieć obok swoich dzieci.

Najnowszym przykładem na potrzebę reformy przepisów jest historia mieszkańca Saskatoon, Qingyanga Liu, któremu Air Canada nie tylko przymusowo przełożyła lot do Winnipeg, nie przyznała żadnej rekompensaty, ale również... obciążyła go za tę operację dodatkową opłatą 150 dol. 

Najnowszym przykładem na potrzebę reformy przepisów jest historia mieszkańca Saskatoon, Qingyanga Liu, któremu Air Canada nie tylko przymusowo przełożyła lot do Winnipeg, nie przyznała żadnej rekompensaty, ale również… obciążyła go za tę operację dodatkową opłatą 150 dol.