CubeSat przechodzi kolejne testy

Kanada Top News maj 20, 2017 at 6:00 am
Satelita CanX-7 i jego metrowe żagle (10.78 sq ft) podczas testów przed wyniesieniem na orbitę

Satelita CanX-7 i jego metrowe żagle (10.78 sq ft) podczas testów przed wyniesieniem na orbitę

Kanadyjska Space Flight Laboratory przeprowadziła kolejny test nowego mikrosatelity CanX-7, należącego do kategorii CubeSat. 

Tym razem sprawdzono, czy urządzenie może bezpiecznie powrócić na Ziemię.

Przez lata funkcjonowania, przemysł kosmiczny zaśmiecił orbitę naszej planety mnóstwem odpadków, które teraz stanowią spore zagrożenie dla statków kosmicznych. Są to m.in., zużyte satelity, które są poważnym problemem, gdyż mogą w każdej chwili spaść komuś na głowę.

Konstruktorzy testują więc rozwiązania, które w przypadku zakończenia żywota takiego satelity, ułatwią jego sprowadzenie na Ziemię. Poligonem doświadczalnym dla takich rozwiązań jest CanX-7, opracowany przez inżynierów z Space Flight Laboratory, pracujących na Uniwersytecie Toronto.

zz cube2Mikrosatelita wystrzelony we wrześniu 2016 roku, przez ostatnie siedem miesięcy śledził pozycję satelitów, a teraz przetestowano sprowadzenie go na Ziemię. Urządzenie o wymiarach 34 x 10 x 10 cm i masie 3,5 kg, wykorzystuje do tego celu cztery specjalnie zaprojektowane żagle, które przyspieszają ten proces.

Test został zakończony pomyślnie, a inżynierowie przeanalizują teraz zebrane dane, by ocenić, jak dalece rzeczywistość była zgodna z ich prognozami oraz symulacjami.

Więcej: TUTAJ.