W Nowej Szkocji powstaje terminal LNG. Z udziałami Orlenu

Nowości Top News maj 21, 2017 at 12:30 pm
Wstępna faza budowy

Wstępna faza budowy

Firma Pieridae Energy posiadająca projekt Goldboro LNG na wybrzeżu Nowej Szkocji podjęła decyzję o fuzji z firmą Petrolia, która zajmuję się poszukiwaniem i wydobyciem ropy oraz gazu. Kanadyjska firma chce dzięki temu zwiększyć bazę surowcową dla własnego projektu.

Pieridae Energy poszukuje atrakcyjnych terenów wydobywczych czyli surowca dla planowanego terminalu. Chodzi o złoża w zachodniej części kraju lub w amerykańskiej formacji Marcellus w Stanach. Spółka rozważa nabycie spółki wydobywczej lub samych złóż o potencjale wydobycia około 5,6 mln m3 dziennie.

Projekt Goldboro ma zostać ukończony w 2021 roku, a jego przepustowość ma wynieść 10 mln ton rocznie. Infrastruktura ma składa się z trzech zbiorników. Koszty szacowane są na 7,3 mld dol.

Lokalizacja projektu Goldboro LNG w Nowej Szkocji

Lokalizacja projektu Goldboro LNG w Nowej Szkocji

Pieridae Energy dokonało tzw. przejęcia odwrotnego firmy Petrolia, co pozwoli stworzyć spółką giełdową o nazwie Amalco, a transakcja zostanie zakończona w lipcu. Jest to tzw. przejęcie odwrócone, ktore polega na wykupie poprzez firmę nie notowaną na giełdzie akcji spółki giełdowej w ilości dającej kontrolę nad nią.

Udziałowcem projektu poprzez podmioty zależne jest PKN Orlen. Pod koniec 2015 roku należąca do PKN Orlen, spółka Orlen Upstream Canada przejęła kanadyjską spółkę Kicking Horse Energy. Spółka ta posiadała 10,7 proc. udziałów w projekcie Goldboro LNG.

W 2015 roku ta kanadyjska spółka nabyła grunty pod budowę terminalu w Nowej Szkocji. Co ważne, w lutym 2016 roku amerykański Departament ds. Energii wydał zgodę na eksport LNG do krajów nieobjętych umową o wolnym handlu z USA. Innymi partnerami strategicznymi tego projektu są General Electric oraz CB & I. W skład rady dyrektorów powstałej spółki Amalco będzie wchodzić Matthew Rees. To prezes Orlen Upstream Canada Ltd.

Sam PKN Orlen pod koniec kwietnia z dużą ostrożnością wypowiadał się na temat przyszłości kanadyjskiego projektu. Kupując spółkę Kicking Horse Orlen Upstream nabył aktywa głównie w Albercie. Dzięki tej transakcji nabył 10 proc. udziałów w projekcie Goldboro LNG. 10 proc. to pewien udział, jednak jako pasywny inwestor nie ma decydującego wpływu na to, co się dzieje z tym projektem.

zz lng2