Ale babka!

Porady babci Jelonki Series maj 23, 2017 at 8:56 pm

Znana jest od dawna – w czasach starożytnych wykorzystywano ją jako środek na ukąszenia węży, informację o niej znaleziono również w najstarszych chińskich zielnikach. babka grafika

Zapewne wielu z was pamięta z dzieciństwa zielone liście, przykładane na rozbite kolana, czy łokcie.  Nasze babcie wiedziały, że nie ma lepszego lekarstwa na przyspieszenie gojenia się rany i regenerację naskórka niż Babka szerokolistna (ang. Plantago major).  I chociaż dzisiaj jest właściwie zapomniana, traktowana jak zwykły chwast, warto zapoznać się z jej właściwościami, bo jest niezwykle pomocna w wielu dolegliwościach.

Babka zawiera naturalny śluz i garbniki dzięki czemu bardzo skutecznie regeneruje błonę śluzową, zmniejszając jej przekrwienie. Może być stosowana zarówno jako wywar do płukania jamy ustnej przy zapaleniu krtani, aftach czy drobnych ranach, jak i do przemywania dróg rodnych. Wystarczy wysuszyć zebrane liście i łodyżki ziela, a następnie zalać je w proporcji półtorej szklanki wrzątku na łyżkę suszu.

Wywar z suszonej babki lancetowatej można także z powodzeniem stosować w zwalczaniu biegunki, nieżytów jelit, a także w chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy. Chorym zaleca się picie połowy szklanki naparu 2 do 3 razy dziennie.

Osobom przeziębionym dobrze jest podawać sporządzony z babki sok – kilka razy dziennie powinny wypić łyżeczkę soku ze zmiażdżonych liści. Zdolność tego ziela do usuwania zalegającego w zatokach i drogach oddechowych śluzu może także okazać się przydatna przy leczeniu kataru siennego i astmy oraz zapobieganiu objawom wszelkiego rodzaju alergii.babka x

Okłady można stosować na trudno gojące się rany, czyraki, wysypki, oparzenia, stłuczenia i opuchnięcia, a także miejsca po ukąszeniach owadów. – Świeże liście babki – całe lub roztarte – rozłóż na gazie i przyłóż do chorego miejsca na skórze. Umocuj okład plastrem lub bandażem; zdejmij po 6-8 godzinach.

Ulgę zmęczonym, piekącym i zaczerwienionym oczom przyniesie wywar z suszonych liści babki przygotowany w proporcji 1:1. Wystarczy przemyć spojówki gazikiem nasączonym letnią płukanką.

Eliksir dla palaczy – zmiksować umyte, młode liście babki, wycisnąć z nich sok, dodać miód i cytrynę (1 łyżka miodu i łyżeczka soku z cytryny na szklankę soku), wymieszać. Pić po szklance co wieczór. Pomaga pozbyć się duszącego kaszlu i chrypki, oczyszcza płuca.

Syrop wykrztuśny – (receptura z książki A. Ożarowskiego i W. Jaroniewskiego Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie.) „100 g świeżych liści babki pociąć na małe kawałki, dodać 100 ml wody przegotowanej i ostudzonej i zmiksować lub zemleć przez maszynkę, wycisnąć sok z miazgi, przesączyć i rozpuścić w nim 100 g cukru, po czym ogrzewać do wrzenia. Rozlać do małych buteleczek i przechowywać w lodówce. Stosować po 1 łyżeczce do 1/2 łyżki kilka razy dziennie jako środek wykrztuśny i przeciwkaszlowy dla dzieci i młodzieży”

babkaxxSzymon Syreński (Syreniusz) zaleca zażywanie babki w trzech postaciach: naparu, soku i proszku do zasypywania. Pisze m.in. że „napar, czyli herbata służy we wszystkich zaflegmieniach dróg od­dechowych, w chorobach pęcherza; w zimnicach, czyli febrze, należy szklankę herbaty albo łyżeczkę soku podać na 2 godziny przed atakiem; wszelkie karbunkuły, czyli ropnie i liszaje, oraz fiskuły leczy znakomicie sok z babki oraz posypywanie proszkiem z tego ziela. Rany oparzelinowe goi tłuczony miąższ z liści babki i przykładany na miejsca bolące. (…) Zmęczone i nabrzmiałe od chodzenia nogi nabierają świeżości i siły od okładów z babki. Kto dużo chodzić musi dobrze jest, gdy pod podeszwą nogi trzyma świeże liście z babki. Należy je często zmieniać, a nogi nie odczują zmęczenia”. i-swanson-full-spectrum-plantain-leaf-plantago-major-babka-zwyczajna-400mg-60kaps

Inny słynny zielarz i naturalista — ksiądz Sebastian Kneipp, skrupulatny zbieracz recept medycyny ludowej w jej najbardziej pierwotnej formie tak pisze: „Gdy wieśniak skaleczy się przy pracy, to szuka prędko liścia babki i tak długo go rozgniata, póki nie ukaże się parę kropli soku. Wprost na świeżą ranę leje się sok lub macza w nim płateczek i na ranę przykłada. Jeżeli liść nie wyda soku, tylko zwilgnie natarty, to przykładają także rozduszone liście. Czy jest może przy tem niebezpieczeństwo zakażenia krwi? Wcale nie. Owszem, taki opatrunek w pierwszej chwili choć pojedynczy, nieraz jednak jest najlepszym, bo goi rany prędko. Sok z babki, jak gdyby nić złota, ściąga rozdartą ranę”.

Młode liście babki w wielu krajach Europy wchodzą w skład bogatych w witaminy sałatek wiosennych, przede wszystkim razem z pokrzywą i mniszkiem lekarskim. Niekiedy roślina ta gotowana jest podobnie jak kapusta.

Ziele babki zbiera się od maja do września i suszy w warunkach naturalnych lub w suszarni, w temperaturze do 40 °C.

Nasze babcie wiedziały, co jest dobre. Bierzmy z nich przykład – niejednokrotnie, zamiast pędzić do apteki, wystarczy rozejrzeć się, co rośnie w naszym ogrodzie.