Konserwatyści wybrali nowego lidera

Kanada Series Top News maj 28, 2017 at 6:00 am
Andrew Scheer

Andrew Scheer

Nowym przywódcą Konserwatystów został poseł z Saskatchewan, Andrew Scheer.

Pokonał faworyzowanego przez obserwatorów kanadyjskiej sceny politycznej Maxa Berniera. Udało mu się przekonać partyjnych kolegów, że to właśnie jemu uda się zjednoczyć partię, zasypać podziały dwoma skrzydłami partyjnymi – socjalizującym, a fiskalnym. I że to pod jego przywództwem Konserwatyści pokonają Liberałów w wyborach w 2019 roku.

Scheer był najmłodszym w historii marszałkiem kanadyjskiego parlamentu. Obecnie jest w sile wieku – ma 38 lat.

W swoim przemówieniu wygłoszonym po zwycięstwie obiecał powrót do „partyjnych korzeni” i politykę, która będzie miała na względzie „przeciętne kanadyjskie rodziny, a nie „ottawskie elity”. Powiedział też, że Kanada nie może sobie pozwolić na kolejne cztery lata marnotrawczych rządów Justina Trudeau. Dlatego walka o zwycięstwo w przyszłych wyborach jest tak istotne.

- Od dzisiaj jest nowa nadzieja dla Kanady – powiedział, a potem dodał – Dotkliwość rządów Liberałów pod wodzą Justina Trudeau powodują, że Kanadyjczycy traktują jego rządy bardzo tymczasowo.

Rona Ambrose ze swoim partnerem

Rona Ambrose ze swoim partnerem

Scheer podziękował swojemu komitetowi wyborczemu, zespołowi wolontariuszy, swojej rodzinie i tymczasowej liderce partii, Ronie Ambrose. Zwrócił się też do swojego rywala, Bernera gratulując mu kampanii wyborczej i wezwał zebranych do nagrodzenia go rzęsistymi oklaskami. Nowy lider Partii Konserwatywnej podziękował też niedawnemu premierowi, Stephenowi Harperowi gratulując mu wielu lat sprawowania urzędu premiera w Kanadzie.

Scheer złożył też hołd swojej matce, Marii, która zmarła w trakcie jego kampanii wyborczej, co zmusiło go do tymczasowego jej zawieszenia.

W przemówieniu ostro skrytykował liberalny rząd za jego plan ograniczenia emisji dwutlenku węgla mówiąc, że ma ono na celu przede wszystkim „przechwycenie gotówki”. Przy okazji stwierdził, że premier bardziej pochłonięty jest robieniem sobie fotografii i samym sobą niż życiem i poprawą życia ciężko pracujących Kanadyjczyków.

Z wystąpienia nowego lidera Konserwatystów wynika, że będzie on prowadził politykę „współczującego konserwatyzmu”, który dopuszcza możliwość ingerencji państwa w gospodarce, mając jednocześnie świadomość konieczność zachowania dyscypliny fiskalnej.

W sprawach obyczajowych Scheer głosował w przeszłości przeciwko ustawie o ochronie praw osób transpłciowych jak również przeciwko ustawie o islamofobii mówiąc, że najważniejszą sprawą jest obrona wolności słowa i wypowiedzi.

W wyborach nowego lidera wzięło udział około 132 tysiące członków partii. Tysiące ludzi głosowało korespondencyjnie, tysiące na samej konwencji, która się odbyła w Toronto, tysiące w punktach wyborczych zlokalizowanych na terenie całego kraju.

Na zakończenie konwencji tymczasowa liderka Partii, Rona Ambrose podziękowała uczestnikom spotkania za wsparcie podczas kilkumiesięcznego okresu, gdy kierowała sprawami partyjnymi. Dziękując jej były minister spraw zagranicznych, Jason Kenney, nazwał ją „pierwszą damą kanadyjskiego konserwatyzmu”.