Nie taka znowu z niej lipa!

Porady babci Jelonki maj 29, 2017 at 7:10 pm

Grecy uważali ją za symbol nadziei i niewinności, Słowianie zaś czcili ją jako święte drzewo. Wierzono, że chroni przed złymi duchami i piorunami. Tilia_cordata_-_Köhler–s_Medizinal-Pflanzen-139Pod nią odbywały się narady wojenne, sądy, obrzędowe tańce. Jej kwiaty dostarczały nektaru pszczołom i były cenionym lekiem ludowym. Z drewna wykonywano posągi, a z wymoczonego łyka wyrabiano kosze, cedzidła, meble oraz chodaki. Wypalane drewno służyło za węgiel rysunkowy albo jako jeden ze składników prochu.

Lipa – drzewo, które może przetrwać nawet 1000 lat, kojarzy nam się głównie z jej pachnącym kwiatostanem. Tymczasem w dawnej medycynie ludowej wykorzystywano również jej liście, korę i owoce. Zmielone drewno lipy i węgiel drzewny podawano przy wzdęciach, gazach, biegunkach i niestrawności, a zewnętrznie osypywano nim cuchnące, ropiejące rany i wrzody. Podobnie pączki i liście ze względu na swoje właściwości przeciwbólowe, przeciwzapalne i antyseptyczne stosowano jako okłady na rany, oparzenia, owrzodzenia i inne stany zapalne skóry, na dotknięte wieloma dolegliwościami oczy, a także na obniżenie ciśnienia krwi. Utłuczonymi orzechami, zalanymi następnie octem winnym tamowano krew z nosa i ust, a świeżo zdarte łyko lipy goiło oparzenia. Z orzechów lipy robiono także oleje jadalne. 1773

Swoje łagodne właściwości przeciwzapalne lipa zawdzięcza obecności związków śluzowych, które wykazują działanie osłaniające, powlekające, ochronne i zmiękczające. Dzięki temu łagodzą bóle gardła i silny kaszel. Gorące napary z kwiatów lipy powinno się pić w czasie przeziębienia, w stanach gorączkowych, anginie, zapaleniu gardła, krtani i oskrzeli. Podobne działanie do naparów z  lipy ma miód lipowy.

Napary z lipy stosuje się także jako środek napotny w chorobach, którym towarzyszy podwyższona temperatura. Napary te zwiększają ilość wydzielanego potu, przyspieszają wydalanie toksyn z organizmu. Działanie napotne ma również gorąca kąpiel z dodatkiem suszonych kwiatów lipy. Dobrze jest też pić napar z lipy w klimatyzowanych pomieszczeniach, dzięki czemu ochroni ona nasze drogi oddechowe przed skutkami suchego, nieraz zanieczyszczonego powietrza. Polecam także kąpiel z lipowego naparu, nie tylko z kwiatów, ale też z liści, czy trocin z drewna lipowego. Taka kąpiel wspaniale odpręża, odświeża i orzeźwia nasz organizm, a także pomaga w zasypianiu.lipa_kwiatm

 Generalnie, warto pić napary z kwiatów lipy tak po prostu, systematycznie, a to dlatego, że lipa ma:

•działanie żółciopędne,

•wzmaga wydzielanie soku żołądkowego – dzięki czemu ułatwia trawienie i przyswajanie pożywienia,

•jest moczopędna i przeciwskurczowa,

•łagodzi kolki i uspokaja biegunki,

•działa osłaniająco na błonę śluzową żołądka.

Lipa jest składnikiem wielu mieszanek ziołowych, które wspomagają leczenie niektórych schorzeń nerek, dróg moczowych, miażdżycy czy cukrzycy. Zewnętrznie stosowane odwary z kwiatów lipy sprawdzają się także przy bólach zębów, nerwobólach, reumatyzmie, oparzeniach, na rany i wrzody, a nawet w chorobach kobiecych. Także mycie włosów w odwarach z kwiatów zapobiega ich wypadaniu, suchemu łupieżowi, nadaje im połysk i miodowy zapach.

Lipowe kwiatostany najlepiej zbierać na przełomie czerwca i lipca (kiedy większość kwiatów jest już rozwinięta) w suche, upalne dni. Wtedy lipa pachnie najpiękniej, a jej kwiaty są najbogatsze we wszystko co dla nas najlepsze.

Lipowa herbatka6d1c0f03bc2366e03f67b554dfd55036

Do przyrządzenia smacznej herbatki z kwiatu lipy potrzebujemy 2 łyżeczki suszu na jedną filiżankę napoju. Zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy pod przykryciem na 5-10 minut. Odcedzamy. Można pić 3 razy dziennie po małej filiżance.

Doskonały jest także napar z kwiatu lipy z dodatkiem malin. Zaparzamy jak wyżej, stosując kwiat lipowy i suszone maliny w równych częściach.Dosładzamy łyżeczką miodu.

Lipowy odwar – do użycia zewnętrznego

Osiem łyżek stołowych kwiatu lipy zalać 0,5 litra letniej wody. Gotować ok. 20 minut i odcedzić. Płukać gardło w stanach zapalnych lub dodać do kąpieli (przy nerwobólach).

4EtqEm8ZF4QGZiSh_displaySurowce lipy można wykorzystywać także w kosmetyce – spirytusowa nalewka ze świeżych kwiatów jest stosowana jako środek przeciwko piegom i zmarszczkom, napary z lipy rozjaśniają cerę, dodają skórze miękkości, łagodzą stany zapalne, ściągają i zamykają pory, nawadniają ją, nadają jej elastyczności i sprężystości, zmniejszają łojotok.

Jak się okazuje – niepozorna lipa, obok której przechodzimy nieraz obojętnie, może być remedium na wiele naszych bolączek. Już wieszcz. Kochanowski wiedział, że warto przysiąść w cieniu lipy, przymknąć oczy i pozwolić by energia tego drzewa uspokoiła nas, zregenerowała i podsunęła pomysły na rozwiązanie problemów. Bo w lipie drzemie niezwykła moc. Spróbujcie więc ją odkryć…