Trudeau nakłaniał Franciszka do przeprosin

Kanada Series Top News maj 29, 2017 at 12:30 pm

zz trudeau22Premier Kanady Justin Trudeau gościł dzisiaj wraz z żoną Sophie w Watykanie, w tym na prywatnej audiencji u papieża Franciszka. Trwała ona 42 minuty.

Poprzedni premier Kanady Stephen Harper rozmawiał w 2015 roku z papieżem tylko przez 10 minut.

Jeszcze przed spotkaniem rzecznik premiera Cameron Ahmad poinformował przedstawicieli mediów, że Trudeau zaprosi Franciszka do Kanady i poruszy podczas rozmowy kwestię pojednania ze społecznościami indiańskimi, zawartą w dokumencie „Prawda i pojednanie” z 2015 roku.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami premier Kanady podjął taki wątek. Rzecznik premiera oświadczył, że Trudeau poprosił papieża o formalne przeprosiny za rolę Kościoła Katolickiego w przeszłości w systemie szkolnictwa przymusowego dla Indian (chodzi o chrystianizację w systemie tzw. szkół internackich). Liberalny rząd obiecywał wezwanie do działania w tej sprawie zgodnie z żądaniami Komisji Prawdy i Pojednania i uzyskanie papieskich przeprosin dla tych, którzy przeszli przez ten mroczny system oraz dla ich rodzin. Dzieci były odbierane rodzinom i pozbawiane możliwości kultywowania swojego języka i tradycji.

Franciszek miał poinformować premiera, że rozważy prośbę o takie przeprosiny ale nie wiadomo, czy przyjął zaproszenie do Kanady.

Z oświadczenia wydanego przez Stolicę Apostolską wynika, że rozmowa dotyczyła “konfliktów na Bliskim Wschodzie, wolności religijnej, a także bieżących problemów etycznych”. Nie wspomniano w nim o ewentualnych przeprosinach papieża.

- Rozmawiałem z nim o tym, jak ważne jest dla Kanadyjczyków, abyśmy kontynuowali prawdziwe pojednanie z ludami tubylczymi - powiedział Trudeau dziennikarzom. – Papież przypomniał mi, że całe jego życie poświęcone jest wspieraniu ludzi zmarginalizowanych na świecie i walce o nich, i że oczekuje współpracy ze strony kanadyjskich biskupów aby ustalić następne kroki.

Z kolei w oświadczeniu Stolicy Apostolskiej napisano: “Podczas serdecznej dyskusji nawiązano do stosunków dwustronnych pomiędzy Stolicą Apostolską a Kanadą, a także do wkładu Kościoła Katolickiego w życie społeczne tego kraju”.

Justin Trudeau prezentuje swój prezent papieżowi

Justin Trudeau prezentuje swój prezent papieżowi

Podczas wizyty w Watykanie premierowi Kanady towarzyszyła żona oraz kilku wyższych urzędników jego kancelarii.

Trudeau podarował papieżowi wyjątkowo rzadki, 6-tomowy komplet książek z 1672 roku, zawierający kroniki jezuitów z misji w Nowej Francji (tzw. The Jesuit Relations), które stały się niesłychanie ważnym źródłem informacji o początkach Kanady. Ponadto kanadyjski premier przekazał egzemplarz słownika algonkińsko-francuskiego z XVII wieku, stworzony przez francuskiego jezuitę. Miał on ułatwiać kontakty z Indianami Innu.

W zamian papież przekazał premierowi złoty medal wydany z okazji czwartego roku pontyfikatu, kopię swojego orędzia na Światowy Dzień Pokoju (wyjaśniając, że osobiście podpisał egzemplarz dla Trudeau) oraz trzy encykliki – o rodzinie, środowisku naturalnym („Laudato si”) i ewangelizmie.

Szef kanadyjskiego rządu jest katolikiem, a w 1980 roku jako 9-latek był na audiencji u Jana Pawła II ze swoim ojcem, ówczesnym premierem Kanady Pierre’em Trudeau.

Obecnie Trudeau przebywał w Europie przede wszystkim z okazji szczytu NATO i szczytu G7.