Kliniki aborcyjne pod specjalną ochroną

Lokalnie Top News maj 30, 2017 at 10:00 am

 

aaaborcja4

Nowa, postępowa inicjatywa legislacyjna rządu Kathleen Wynne. Zakaz protestów przeciwko aborcji.

Yasir Naqvi

Yasir Naqvi

Ontaryjski Prokurator Generalny, poseł Yasir Naqvi planuje wprowadzić nową ustawę, która stworzyłaby „bezpieczne strefy” wokół klinik aborcyjnych, w których jakiekolwiek protesty przeciwko aborcji byłyby zakazane.

Ustawa ma zapewnić ochronę kobietom chcącym dokonać aborcji i pracownikom klinik w związku – jak to określają twórcy ustawy – ze zwiększającym się napięciem wokół praw kobiet do aborcji w Ontario.

„Przez wiele lat ludzie poszukujący usług reprodukcyjnych w klinikach w prowincji Ontario poddawani są coraz większej wrogości, agresji i ogromnemu naciskowi w bardzo trudnym dla nich okresem życia” – czytamy w komunikacie prasowym wydanym szefową Planned Parenthood, Catherine Macnab.

Naqvi złożył projekt nowej ustawy w parlamencie prowincji podkreślając, że takie prawo uchroni kobiety, które chcą aborcji przed prześladowaniem i zastraszaniem.

- Istotne jest, alby odpowiednie zabezpieczenia były zapisane w prawie, aby zapewnić kobietom stałą ochronę na terenie całej prowincji – powiedział Naqvi – W coraz bardziej spolaryzowanym społeczeństwie ważne jest, abyśmy chronili podstawowe prawo kobiety do wyboru.

aaabocja2Projektowana ustawa ma zapewnić ochronę prawną, prywatność i bezpieczeństwo kobietom, ich rodzinom i pracownikom klinik aborcyjnych.

Podobne przepisy istnieją w innych prowincjach – Kolumbii Brytyjskiej i Nowej Funlandii.

„Bezpieczne strefy” wokół klinik aborcyjnych w BC obowiązują od 12 lat. W odległości 30 metrów od klinik aborcyjnych zakazane są jakiekolwiek protesty ze strony przeciwników zabijania nienarodzonych W Nowej Funlandii i Labradorze taka strefa wynosi 50 metrów.

Poseł Naqvi zapowiedział, że konsultacje w sprawie „safe zones” przeprowadzone zostaną latem z pracownikami służby zdrowia, prawnikami i organizacjami kobiecymi.

Projekt ustawy ma trafić pod obrady prowincyjnego parlamentu jesienią tego roku.