Polacy rozgromili konkurencję na wojskowych mistrzostwach świata w maratonie

Polacy w Kanadzie Top News maj 30, 2017 at 12:30 pm
Iwona Bernardelli na finiszu

Podczas Scotiabank Ottawa Marathon 2017 rozegrano 49. Wojskowe Mistrzostwa Świata w maratonie, na które Polska tradycyjnie wystawiła bardzo silną reprezentację.

Kolejny międzynarodowy sukces, tym razem w Kanadzie, odniosła Iwona Bernardelli. Utytułowana biegaczka z Vectry Włocławek wywalczyła tytuł Wojskowej Mistrzyni Świata w maratonie.

Polscy żołnierze zdobyli w sumie sześć medali indywidualnych i dwa złote w drużynie.

Iwona Bernardelli od samego startu była pierwsza i nadawała ton rywalizacji. Trasa, która od połowy dystansu zrobiła się nieco pofałdowana, biegła praktycznie przez cały czas w pełnym słońcu i mocno dała się we znaki zawodnikom. Bernardelli zmuszona była zmniejszyć tempo, ale mimo wszystko nadal zdecydowanie prowadziła. Po 42 kilometrach podopieczna trenera Marka Jakubowskiego samotnie zameldowała się na mecie (2:34:47) po raz trzeci w karierze  zdobywając wojskowe Mistrzostwo Świata.

Srebro zdobyła  Monika Stefanowicz (2:38:34) a na najniższym stopniu podium stanęła Aleksandra Lisowska (2:40:12). Wynik Iwony dał jej również świetne szóste miejsce w klasyfikacji ogólnej Scotiabank Ottawa Marathon.

Arkadiusz Gardzielewski

- Mam (nie)szczęście do ciężkich warunków na trasie maratonu ale priorytetem było zwycięstwo dla Polski – mówi Iwona Bernardelli – Do tej pory reprezentując Wojsko Polskie na imprezach mistrzowskich za każdym razem wygrywałam. Teraz również udało się zdobyć komplet medali, lepiej nie można już było wypaść. Cieszę się, że mamy taką mocną i zgraną ekipę i że wojsko inwestuje w ludzi, którzy potem mogą się odwdzięczyć medalami.

Wśród mężczyzn po drugi tytuł mistrzowski z rzędu sięgnął Arkadiusz Gardzielewski (2:13:43), jako drugi bieg ukończył Mariusz Giżyński (2:15:17), a trzeci był Henryk Szost (2:17:51).

Polscy wojskowi maratończycy powtórzyli sukces sprzed trzech lat i zdobyli indywidualnie wszystkie sześć medali oraz dwa złote drużynowo. W klasyfikacji drużynowej Polacy triumfowali już po raz piąty z rzędu, a Polski wygrywają zespołowo od 2014 r.