Inwazja kanadyjskich siatkarzy

Polacy w Kanadzie Top News czer 2, 2017 at 4:00 pm
Sharone Vernon-Evans

Sharone Vernon-Evans

Coraz więcej utalentowanych zawodników z Kanady zasila polskie drużyny ligowe piłki siatkowej.

Swoich sił w polskiej PlusLidze postanowił spróbować atakujący Sharone Vernon-Evans, który wybrał zespół ONICO Warszawa, podpisując z nim 2-letni kontrakt. Urodzony w 1998 roku Vernon-Evans w ostatnim czasie występował w reprezentacji Kanady. Wystąpi z nią podczas meczów Ligi Światowej. Mierzy 202 cm wzrostu i waży 94 kilogramy, natomiast jego zasięg w ataku sięga około 382 cm.

- Jestem bardzo szczęśliwy, że przeprowadzam się do Polski. Polska to idealne miejsce, żeby rozpocząć zawodową karierę. ONICO Warszawa będzie bowiem moim pierwszym profesjonalnym klubem. Już nie mogę doczekać się nowego sezonu. Dam z siebie wszystko - powiedział Vernon-Evans.

Brad Gunter

Brad Gunter

Z kolei w barwach LOTOSU Trefla grać będzie leworęczny atakujący Brad Gunter, który z gdańskim klubem związał się rocznym kontraktem.

Mierzy 200 cm i w grudniu skończy 24 lata. Swoją przygodę z siatkówką rozpoczął podczas studiów na Thompson Rivers University, uczelni, której barwy reprezentowali przed laty m.in. Kevin Tillie czy John Gordon Perrin. W 2014 roku został wybrany MVP rozgrywek uniwersyteckich, bijąc przy tym rekord punktów zdobytych w sezonie przez jednego zawodnika. Rok temu ukończył uczelnię i przeniósł się do Europy, kontynuując karierę w estońskim Bigbanku Tartu. Gunter w całym sezonie wystąpił w 27 meczach, w których zdobył 460 oczek, kończąc 54 proc. swoich ataków i zostając trzecim najlepiej punktującym graczem rozgrywek.

23-letni Gunter w tym roku po raz pierwszy znalazł się w składzie reprezentacji Kanady na Ligę Światową. Już w najbliższy weekend może zadebiutować w tych rozgrywkach podczas turnieju w serbskim Nowym Sadzie, gdzie podopieczni Stephane’a Antigi zmierzą się kolejno z Belgami, Amerykanami i gospodarzami zawodów.

Arthur Szwarc

Arthur Szwarc

Jeszcze wcześniej umowy z zespołami w PlusLidze zawarli inni Kanadyjczycy: TJ Sanders (Lotos Trefl Gdańsk), Blake Scheerhorn (Indykpol AZS Olsztyn), a także John Perrin (Asseco Resovia Rzeszów).

Całkiem niewykluczone, że taki “wysyp” kanadyjskich zawodników w Polsce ma związek z tym, że były trener polskiej reprezentacji Stephane Antiga trenuje obecnie Kanadyjczyków.

Wśród rosnących sław kanadyjskiej siatkówki warto wyróżnić syna emigrantów z Polski, Arthura Szwarca z Toronto, który dzięki fenomenalnej formie w maju br. został powołany do drugiej reprezentacji Kanady.

Urodzony w Kanadzie, były zawodnik York Lions liczy sobie 6 stóp 10 cali wzrostu. Jako junior, Szwarc reprezentował już Kanadę na mistrzostwach świata U21 FIVB w 2015 roku oraz na Letniej Uniwersjadzie FISU w tym samym roku.

Arthur Szwarc

Arthur Szwarc