Patrick Brown jest “za, a nawet przeciw”

Lokalnie Top News czer 2, 2017 at 10:00 am
Lider Konserwatystów rozmawia z dziennikarzami w budynku parlamentu na Queen's Park.

Lider Konserwatystów rozmawia z dziennikarzami w budynku parlamentu na Queen’s Park.

Lider ontaryjskich konserwatystów krytycznie o planach premier Kathleeen Wynne wprowadzenia minimalnego wynagrodzenia $15 za godzinę, ale pozytywnie o podwyżce.

Zdaniem Patricka Browna tak szybkie i znaczne podniesienie minimalnej płacy będzie miało duży wpływ na funkcjonowanie biznesu w Ontario.

- Moim zdaniem szybkość, a jaką mamy do czynienia jest świadectwem, że nie przeanalizowano kosztów i korzyści – powiedział Brown w parlamencie prowincyjnym na Queen’s Park.

Plan Kathleen Wynne zapowiada podniesienie minimalnego wynagrodzenia do 14 dolarów za godzinę jeszcze przed 1 stycznia 2018 roku, zaś od 2019 roku stawka ta ma być podniesiona do $15.

Brown stwierdził, że tak szybki i wysoki skok stawki godzinowej z obecnej, która wynosi $11,40 za godzinę spowoduje utratę konkurencyjności ontaryjskich przedsiębiorców. Wzrost kosztów pracy będzie ogromny.

- Jeśli spojrzymy na wszystkie sąsiadujące prowincje i stany takie jak Quebec, Manitoba, Michigan, Ohio, Nowy Jork, wszystkie maja minimalną stawkę na poziomie dziewięciu, dziesięciu, najwyżej 11 dolarów za godzinę – argumentował lider Torysów – Nie jestem pewny, czy pracodawcy w Ontario podołają takim obciążeniom.

Podobne obawy wyraziła Kanadyjska Federacja Niezależnego Biznesu (Canadian Federation of Independent Business) i Izba Handlowa w Ontario (Ontario Chamber of Commerce).

- Te zmiany będą miały głęboki negatywny wpływ na gospodarkę prowincji – stwierdził Richard Koroscil, członek zarządu Ontario Chamber of Commerce.

Krytykując plan podniesienia płacy minimalnej przez liberalny rząd Kathleen Wynne, Patrick Brown uchylił się od deklaracji, czy będzie głosował w parlamencie prowincji za podniesieniem płacy, czy też przeciw, gdy ustawa w tej sprawie będzie rozstrzygana w parlamencie. Nie sprzeciwiał się też podniesieniu płacy minimalnej zastrzegając, że powinno to być wprowadzane stopniowo.

- Myślę, że każdy jest za tym, by minimalną płacę podnieść do 15 dolarów za godzinę – powiedział.