Dawanie w żyłę pod nadzorem

Lokalnie Series Top News czer 3, 2017 at 10:00 am

aasalony

Health Canada zaaprobowało otwarcie trzech punktów kontrolowanego wstrzykiwania narkotyków w Toronto.

Miejscy urzędnicy zapowiadają, że wszystkie te miejsca będą gotowe do użytku pod koniec roku.

Federalny minister zdrowia Jane Philpott napisała w komunikacie prasowy, że konieczne jest ustanowienie wyjątków od antynarkotykowej ustawy Controlled Drugs and Substances Act.

Punkty kontrolowanego wstrzykiwania narkotyków zwane w skrócie „injection sites” umożliwią ludziom na użycie oficjalnie nielegalnych narkotyków pod nadzorem lekarza i wykwalifikowanego personelu pielęgniarskiego. Wszystkie te miejsca zlokalizowane zostaną w centrum Toronto.

Federalny minister zdrowia Jane Philpott

Federalny minister zdrowia Jane Philpott

Minister Philpott podkreśliła, że zarówno kanadyjskie jak i międzynarodowe doświadczenia wskazują, że nadzorowane salony wstrzykiwania ratują życie bez zwiększania ilości osób uzależnionych od narkotyków jak i nie powodują zwiększenia przestępczości w okolicy. Zapobiegają natomiast przypadkom przedawkowania tymi szkodliwymi substancjami, co często kończy się śmiercią.

Ustawa C-37, która zaczęła obowiązywać w ubiegłym miesiącu usprawniła proces składania wniosków o powstanie takich punktów i przyspieszyła ich rozpatrywanie przez władze.

Punkty wstrzykiwania narkotyków mają zapewnić sterylne wyposażenie, informacje o narkotykach, podstawową opiekę zdrowotną i ewentualne leczenie uzależnień.

„Żadne pojedyncze działanie nie położy kresu nadmiernej liczby przypadków przedawkowania, które maja miejsce w całym kraju. Ważne jest, abyśmy wspólnie pracowali i dalej poszukiwali nowych sposobów na zapobieganie takim zdarzeniom” – stwierdziła Philpott.

Toronto Public Health poinformowało, że prace nad uruchomieniem tych placówek są w toku i potwierdziło, że otrzymało zgodę Health Canada w czwartek.

- Zdajemy sobie sprawę, że punkty kontrolowanych wstrzyknięć narkotyków będą najpierw sprawdzone przez Health Canada, nim te placówki otworzą swoje podwoje – powiedziała dr Barbara Yaffee z Toronto Public Health – Spodziewamy się, że miejsca te zostaną otwarte do końca grudnia 2017 roku.

Rząd Ontario zobowiązał się do finansowania salonów kontrolowanego wstrzykiwania narkotyków trzech w Toronto i jednego w Ottawie. Minister Eric Hoskins zakomunikował w piątek, że prowincja przeznaczyła na inwestycje z tym związane trzy i pół miliona dolarów.

- Każda utrata życia z powodu przedawkowania opioidów jest tragedią, której można zapobiec – powiedział Hoskins – Będziemy wspierać społeczności w Ontario i podejmiemy działania, aby mieszkańcy Ontario byli bezpieczni.

Z kolei

Burmistrz Toronto John Tory

Burmistrz Toronto John Tory

, zauważył, że bezpieczne miejsca wstrzykiwania są tylko jednym z rozwiązań.

- Nadzór medyczny nad wstrzykiwaniem narkotyków zapobiegł w innych społecznościach wielu przypadkom śmierci i ryzyka dla zdrowia osób uzależnionych – powiedział Tory – Stale rosnąca liczba zgonów spowodowanych przedawkowaniem jest ludzką tragedią i nie może być akceptowana w tak troskliwym mieście, jak Toronto.

Warto dodać, że Health Canada zaakceptowała plany stworzenia czterech punktów wstrzyknięć w innych kanadyjskich prowincjach – dwa w Surrey, jeden w Vancouver w Kolumbii Brytyjskiej oraz jeden mobilny salon wstrzyknięć w Montrealu.

Ponadto w lutym agencja ds. zdrowia zatwierdziła w lutym trzy tego typu ośrodki w Montrealu oraz dodały dodatkowe punkty do już istniejących salonów wstrzyknięć w Vancouver.