Apel MSZ: Kanadyjczycy w Londynie, zachowajcie szczególną ostrożność

Kanada Top News czer 4, 2017 at 6:00 am

aalondyn2

W związku z kolejnym atakiem terrorystycznym kanadyjski MSZ wezwał Kanadyjczyków przebywających w stolicy Wielkiej Brytanii, aby zachowali szczególną ostrożność.

- To straszna wiadomość z Londynu – powiedział premier Justin Trudeau, który miał się pojawić na dorocznej kolacji w Parlamentarnej Galerii Prasowej w Ottawie.

- Przerażające wydarzenia w Londynie – stwierdził lider opozycji, Andrew Scheer – Kanada zawsze będzie stała po stronie mieszkańców Londynu.

- Nasze serca są smutne z powodu wieści o przemocy w Londynie. Mieszkańcy Wielkiej Brytanii są w naszych myślach i modlitwach – oświadczyła premier Ontario, Kathleen Wynne.

Kanadyjscy dyplomaci pełniący swoje obowiązki w Wielkiej Brytanii doradzali Kanadyjczykom, aby unikali okolic London Bridge i pobliskiego Borough Market, ponieważ teren ten został uznany za mało bezpieczny.

Zamach terrorystyczny w Londynie pochłonął co najmniej sześć ofiar śmiertelnych, 20 osób jest rannych – podała brytyjska policja. Trzej sprawcy zostali zastrzeleni. Mieli na sobie atrapy kamizelek z ładunkami wybuchowymi.

Do pierwszego ataku doszło w samym centrum miasta, na London Bridge. Jak podała londyńska policja biała furgonetka wjechała w grupę pieszych. Początkowo informowano o ok. 20 rannych, później pojawiły się doniesienia o ofiarach śmiertelnych.

Na moście pojawili się uzbrojeni policjanci i służby specjalne. Przejazd przez most jest zablokowany w obu kierunkach. Policja zamknęła także pobliskie stacje metra, ale National Railway poinformowały już, że zostały ponownie otwarte.

Pierwsi świadkowie mówili, że furgonetka uderzyła w 5-6 osób. Pojawiły się również doniesienia świadków o ataku z użyciem noża oraz opisy osób z ranami ciętymi szyi. Na moście w momencie wydarzenia była reporterka BBC Holly Jones, która oceniła, że samochód jechał z prędkością ok 50 mil na godzinę (blisko 80 km/h).

Drugi atak miał miejsce w okolicach Borough Market w bezpośrednim sąsiedztwie London Bridge. Reporter Sky News relacjonował, iż słyszał strzały policji. Te wydarzenia tak relacjonował rozmówca BBC Kumi de Costa: “Utknęliśmy w środku strzelaniny jadąc taksówką przez Borough Market. Strzałów było naprawdę dużo. Potem zobaczyliśmy, że ok. 50 policjantów celuje do nas z broni. Z rękoma w górze wyszliśmy z auta i policjanci kazali nam iść w stronę Blackfriars Bridge”.

Policja zastrzeliła trzech sprawców zamachów. Nie ma jednak pewności czy wyczerpują oni listę zamachowców. W mediach społecznościowych pojawiły się komunikaty policji “Run, Hide, Tell” polecające ludziom by schronili się w domach i poinformowali policję w przypadku zauważenia niebezpieczeństwa.

Muzułmański burmistrz Londynu, Sadiq Khan, stwierdził w swoim wystąpieniu, że londyńczycy powinni zrozumieć, że do takich zdarzeń będzie dochodziło w przyszłości.

- Jest to część składowa życia w wielkim mieście – stwierdził Khan.