Awantura z powodu języka

Lokalnie Top News czer 5, 2017 at 6:00 am

aafrank2

Nastolatek sfilmował kobietę, która zwymyślała pracowników w chińskim sklepie spożywczym z gorącymi daniami, bo nie mogła się z nimi dogadać po angielsku.

Autor filmiku, Frank Hong napisał na Facebooku, że zamieścił go, bo chce przeciwstawić się rasizmowi i ksenofobii.

Na filmie widać jak kobieta w sklepie spożywczym Foody Mart w Scarborough krzyczy do pracowników, że muszą wrócić do Chin, bo nie potrafią odpowiedzieć na jej pytania w języku angielskim.

- Powinni wrócić do Chin. Tu jest Kanada, angielski kraj! – krzyczy kobieta wskazując na podłogę, na której stoi.

Kiedy inni klienci sklepu próbują załagodzić sytuację i proponują rozsierdzonej klientce, że przetłumaczą jej pytania i pomogą porozumieć się z pracownikami, ta odpowiada, że nieznajomość języka angielskiego w miejscu pracy jest nielegalna.

- Jeśli chcą tu pracować muszą znać angielski – mówi kobieta ignorując propozycje pomocy – Żaden z tych ludzi nie mówi po angielsku!

Frank Hong

Frank Hong

Autor filmiku mówi, że po raz pierwszy w Kanadzie spotkał się z taką postawą i jest nią wstrząśnięty.

- Pokazałem ten film w sieci, aby pokazać, że w Kanadzie są rasiści i ksenofobii i, że powinniśmy pracować, aby takich ludzi powstrzymać – mówi nastolatek.

Pracownicy sklepu opowiadają, że kobieta krzyczała na nich przez 20 minut przed opuszczeniem sklepu, w którym w końcu nic nie kupiła.

Film Honga był oglądany w Internecie kilkaset tysięcy razy.

Warto podkreślić, że kobieta nie miała racji. Nie jest niezgodna z prawem nieznajomość angielskiego przez pracowników prywatnych przedsiębiorstw. Ustawa o językach urzędowych, gdzie znajomość angielskiego jest obowiązkowa dotyczy tylko instytucji rządowych.

Filmik Franka Honga można obejrzeć TUTAJ.