Burmistrzowie nie oglądają się na Donalda Trumpa

Lokalnie Top News czer 6, 2017 at 10:00 am
Transport publiczny ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych - uważają burmistrzowie Toronto i Mississaugi.

Transport publiczny ma kluczowe znaczenie w ograniczeniu emisji gazów cieplarnianych – uważają burmistrzowie Toronto i Mississaugi.

John Tory i Bonnie Crombie chcą być w awangardzie walki z ociepleniem klimatu.

W reakcji na decyzję prezydenta USA, Donalda Trumpa, o wycofaniu się z paryskiego porozumienia klimatycznego burmistrzowie Toronto i Mississaugi wspólnie udzielili wywiadu mediom, w którym podkreślili, że miasta powinny odgrywać pierwszorzędną rolę w walce z ociepleniem.

Podkreślili, że nie oglądając się na to, co zrobił Donald Trump miasta powinny kontynuować walkę z efektem cieplarnianym. Szczególne znaczenie ma ich zdaniem rozwój efektywnej komunikacji publicznej oraz lokalne plany redukcji emisji dwutlenku węgla do atmosfery.

Według byłego burmistrza Toronto, Davida Millera, który jest obecnie prezesem i dyrektorem generalnym World Wildlife Fund Canada to właśnie miasta odpowiadają za 70 procent emisji gazów cieplarnianych emitowanych przez człowieka.

- Musimy robić wszystko co możemy, aby oczyścić nasze miasta, nie zważając co robi pan Trump – oświadczył John Tory.

“To dobrze zrobić, aby oczyścić nasze miasto, pozostawiając na bok, niezależnie od tego, co pan Trump i inni wybierają”, powiedział Tory.

Burmistrz Toronto podkreślił, że 15-letni plan rozwoju transportu to najważniejszy środek walki ze zmianami klimatycznymi. Plan obejmuje pięć projektów, które zostaną zrealizowane, choć niektóre jeszcze nie pozyskały finansowania. Tory oczekuje ze strony premier Ontario, Kathleen Wynne odpowiedniej pomocy finansowej.

John Tory i Bonnie Crombie

John Tory i Bonnie Crombie

- Jeśli spojrzymy na duże projekty komunikacyjne, które zamierzamy podjąć, to przekonamy się, że jest to właściwa droga do redukcji emisji gazów cieplarnianych – powiedział dodając, że samochody są źródłem połowy emisji dwutlenku węgla w mieście.

Wtórowała mu Bonnie Crombie, która podkreśliła znaczenie rozwoju publicznego transportu w walce z ociepleniem klimatu.

- Jedną z kluczowych inicjatyw podejmowanych przez władze miast jest budowa sieci komunikacyjnych – powiedziała burmistrzyni Toronto – John (Tory) skupia się na tym, ja również.

W Mississaudze planowana jest budowa 20-kilometrowego przejazdu tranzytowego na Hurontario Street, który ma powstać do 2022 roku, który połączy Mississaugę z Brampton.

- Każdy skład wagonów, którym pojadą ludzie zastąpi około 200 samochodów – powiedziała Crombie, wzywając jednocześnie firmę GO Train do uruchomienie całodobowej usługi na linii Milton.