Ofiara i oprawca w tym samym areszcie

Kanada Top News czer 7, 2017 at 12:30 pm
Lance Blanchard w kilka godzin po ataku na Angelę

Lance Blanchard w kilka godzin po ataku na Angelę

Władze wszczęły dochodzenie, gdy okazało się, że sąd w Albercie uwięził ofiarę próby gwałtu w tym samym areszcie, w którym osadzono napastnika. Oboje byli nawet transportowani do sądu tą samą więźniarką!

Bulwersująca sprawa sięga czerwca 2014 roku. Wtedy to w Edmonton Indianka Angela Cardinal, wówczas bezdomna, została zaatakowana przez gwałciciela recydywistę. Kobieta spała na klatce schodowej. Gdy obudziła się, zobaczyła mężczyznę, który trzymał nóż na jej gardle. Napastnik chwycił ją za włosy i zaciągnął do swojego mieszkania. Kobieta, została ranna w trakcie walki z napastnikiem, udało się jej jednak uwolnić i wezwać pomoc. Miała rany cięte i siniaki na szyi od próby duszenia.

Dowody przestępstwa: buty, skarpetki i krew Angeli Cardinal na łóżku Blancharda

Dowody przestępstwa: buty, skarpetki i krew Angeli Cardinal na łóżku Blancharda

Rok później kobieta po raz kolejny stanęła naprzeciw swojego napastnika. Tym razem w sądzie. Miała wówczas problem z odpowiadaniem na pytania. Oskarżyciel zażądał więc, by kobieta spędziła weekend w areszcie. Sędzia przychylił się i skorzystał z prawa zatrzymania świadka, jeżeli ten odmawia odpowiedzi na pytania. W ten sposób ofiara trafiła za kraty – do tego samego aresztu, gdzie był już jej oprawca.

Kilka dni później Angela znów stawiła się w sądzie. Błagała, by sąd zwolnił ją z więzienia. Sędzia odmówił i kobieta w areszcie spędziła 5 kolejnych dni. Do sądu przynajmniej dwa razy transportowana była tą samą więźniarką, co mężczyzna, który ją zaatakował.

Ofierze założono 27 szwów po ataku nożem

Ofierze założono 27 szwów po ataku nożem

Minister sprawiedliwości Alberty, Kathleen Ganley poinformowała, że w tej sprawie wszczęto obecnie postępowanie dyscyplinarne. – Była ofiarą straszliwej zbrodni, a kiedy zwróciła się do wymiaru sprawiedliwości, nie traktowaliśmy jej z szacunkiem i godnością, na jaką zasłużyła – powiedziała Ganley.

Mężczyzna, Lance Blanchard, został ostatecznie oskarżony o napaść seksualną, porwanie i bezprawne uwięzienie. Natomiast Angela zginęła w międzyczasie w incydencie zupełnie niezwiązanym z tą sprawą. Została zastrzelona w roku 2015.

To nie pierwszy skandal w kanadyjskim wymiarze sprawiedliwości. Na początku roku Robin Camp, sędzia z Calgary trafił na pierwsze strony gazet, gdy zapytał ofiarę gwałtu, dlaczego „nie mogła trzymać kolan razem”.

Do ustąpienia wzywano także sędziego z Nowej Szkocji, który stwierdził, że „pijana też może wyrazić zgodę”. Była to sprawa taksówkarza, który napastował kobietę; jego ofiarę znaleziono nieprzytomną i półnagą w taksówce.