Wyborowe(j) Urodziny

Polacy w Kanadzie Series czer 8, 2017 at 2:34 pm

Wódka Wyborowa obchodzi w tym roku swoje 90. urodziny. Z tej okazji odbyło się w restauracji Orbit w Mississaudze spotkanie polonijnych mediów z Ambasadorem Polskiej Wódki – Maćkiem Starosolskim – który przyleciał do Kanady na zaproszenie Peter Mielżyński Agency – firmy, zajmującej się dystrybucją alkoholu z całego świata, w tym również z Polski.

Z Maćkiem Starosolskim rozmawiała Ilona Girzewska.

Ambasador Polskiej Wódki - Maciek Starosolski

Ambasador Polskiej Wódki – Maciek Starosolski

Mimo, iż wódka w Polsce jest narodowym trunkiem, który ma ponad 600 letnią tradycję tak naprawdę Polacy niewiele o niej wiedzą. Powstał więc pomysł warsztatów edukacyjnych pn. Polish Vodka Tour. Proszę przybliżyć ideę tych warsztatów naszym Czytelnikom.

Polish Vodka Tour to już 3. w tym roku edycja. Są to zwykle cztery spotkania, w czterech różnych miastach, gdzie łączymy dwa narodowe “dobra” – polską wódkę i polską kuchnię. Zwykle jest to godzinna prelekcja, utrzymana w lekkiej formie, na którą zapraszamy znane osoby ze strony gastronomicznej – w tym roku jest to np. Pascal Brodnicki. Spotkania polegają na rozmowie na temat polskiej wódki i polskiej kuchni, albowiem te dwa światy pięknie się przenikają i łączą, a na zakończenie odbywa się degustacja – wszystko w stylu staropolskiej biesiady.

Zajmujecie się więc edukacją na temat łączenia trunków z odpowiednim jedzeniem. Czyli nie tylko tatar i śledzik do kieliszka czystej?

Nie tylko tatar i śledzik. Udowadniamy, jak pięknie można połączyć wódkę z jedzeniem. Jest jeszcze jeden temat bardzo istotny na tych spotkaniach – informacja, która w naszym świecie prawnym jest dosyć nową, a mianowicie Ustawa o polskiej wódce, która w  bardzo ładny sposób definiuje, czym jest polska wódka.

Proszę więc zdefiniować pojęcie “polska wódka”.

Zacząć należy od tego, że nie każda wódka z Polski, to polska wódka. I to myślę, że jest najważniejsza informacja, o której należy pamiętać. Ale każda polska wódka, jest wódką z Polski. Ustawa w bardzo prosty sposób określa, że aby wyprodukować polską wódkę należy to zrobić w Polsce, z polskich surowców – należy zatem współpracować z polskim rolnikiem i polskim gorzelnikiem. Jasno określone są również surowce, z których może być wytworzona polska wódka. Jest ich zaledwie sześć: żyto, owies, jęczmień, pszenica, pszenżyto i ziemniaki. Ustawa wyklucza takie surowce jak np. kukurydza, melasa cukrowa, czy buraki.

zz orbit3

Spotkanie z polonijnymi mediami

Dużo kontrowersji rodzi określenie “wódka bezglutenowa”. Jak to jest z tym glutenem w wódce?

Przy tym pytaniu chciałbym się trochę zabezpieczyć, gdyż nie jestem biotechnologiem. Proces destylacji, a tak naprawdę proces rektyfikacji wyklucza obecność glutenu w finalnym produkcie jakim jest wódka. W związku z tym według badań i według opinii ekspertów każda wódka (szczególnie ta wyprodukowana z pszenicy, bo pszenica to nośnik glutenu) jest alkoholem bezglutenowym.

Na początku 2018 roku, swoje podwoje otworzy Muzeum Polskiej Wódki – pierwsze takie w Polsce, pierwsze takie na świecie. Muzeum powstanie w Wytwórni Wódek “Koneser” w Warszawie – w tej samej wytwórni, w której w 1927 roku wyprodukowano pierwszą butelkę wódki Wyborowej. Chwilę później Wyborowa stała się pierwszą zarejestrowaną marką importowaną do Kanady przez Piotra Mielżyńskiego Seniora.

Muszę przyznać, że kiedy słyszę “Muzeum Polskiej Wódki”, to pojawia się u mnie ekscytacja, bo jestem bardzo mocno związany z tym projektem. Wyborowa oczywiście zajmie honorowe miejsce wśród innych polskich wódek, pokazując historię polskiego gorzelnictwa. Mimo, że Muzeum będzie witało pierwszych gości początkiem przyszłego roku, to już teraz można śledzić przygotowania i postępy prac na Facebookowej stronie pod hasłem “Muzeum Polskiej Wódki”.

Wyborowa to wódka z tradycjami – obecna była na pokładzie Concord’a podczas jego pierwszego lotu, wznoszono nią toast na oscarowej gali w 2005. Eksportowana jest do ponad siedemdziesięciu krajów na całym świecie, ma ponad 20 medali, zdobywała Grand Prix na prestiżowych konkursach. Długo można by jeszcze wyliczać. Co sprawia, że polska wódka – w tym Wyborowa, uważana jest za najlepszą na świecie?

Produkujemy wódkę w Polsce od prawie 600 lat. Ja zawsze mówię, że jak coś robi się przez tyle lat, to już się chyba wie, jak się powinno to robić. Poza tym w Polsce mamy najlepszych gorzelników, najlepsze surowce, do tego dochodzi najlepsze doświadczenie w produkcji wódki. Nie boję się więc powiedzieć, że faktycznie polska wódka jest najlepsza na świecie i należy się tego nie bać i być z tego dumnym, bo to jest nasz narodowy trunek.

Czyli potwierdza się reguła, że dobre, bo polskie. Dziękuje bardzo za rozmowę.