Tramwaj czy autobus – oto jest pytanie!

Lokalnie Top News czer 9, 2017 at 6:00 am

aatramwaj3

Rada Miasta Toronto zastanawia się, czy tramwaje jeżdżące po Queen Street są potrzebne.

Na razie Komisja Robót Publicznych przegłosowała wniosek, by pracownicy miejscy przeprowadzili dogłębną analizę skutków rezygnacji z transportu tramwajowego na rzecz autobusów. Takie wstępne badanie zostało już przeprowadzone, ale rada, by je zatwierdzić potrzebuje więcej danych.

Michael Ford

Michael Ford

- Przez wiele lat słyszeliśmy różne argumenty za i przeciw tramwajom lub autobusom, które byłyby lepszym rozwiązaniem dla komunikacji miejskiej w Toronto, aż stało się tak, że ponowne rozpoczęcie tej dyskusji staje się żartem – komentuje decyzję komisji radny Michael Ford, siostrzeniec byłego burmistrza Toronto, Roba Forda – A musimy wiedzieć, co jest naprawdę najlepsze dla miasta, jego mieszkańców i gości.

Tak czy inaczej tramwaje po Queen Street w związku z robotami remontowymi, jakie będą prowadzone do końca lata zostaną wycofane do września. Zastąpią je autobusy. Tak więc urzędnicy miejscy będą mieli możliwość sprawdzić jak ta zmiana działa w praktyce.

Komisja postawiła konkretne zadania do sprawdzenia w 10 kategoriach takich jak niezawodność, opóźnienia, kolizje, satysfakcja pasażerów i koszty eksploatacji.

Warto dodać, że kierownictwo TTC optuje raczej przy utrzymaniu dotychczasowej tramwajowej formy komunikacji po Queen Street, która jest najdłuższą linią tramwajową w Ameryce Północnej.

- Queen Street jest dobrym przykładem trasy, w której wykorzystanie ma sens, ponieważ oferują efektywny przewóz pasażerów przez centrum miasta bez zwiększania ruchu kołowego – mówi rzecznik TTC Brad Ross.

Rzecznik podkreśla, że aby zastąpić 40 wagonów tramwajowych na tej trasie potrzeba aż 60 autobusów.