Kanadyjczyk, który stworzył hawajską pizzę

Lokalnie Top News czer 11, 2017 at 6:00 am
Sam Panopoulos w czasie, gdy stworzył hawajską pizzę

Sam Panopoulos w czasie, gdy stworzył hawajską pizzę

Człowiek, który stworzył i spopularyzował hawajską pizzę zmarł w London. Miał 83 lata.

Sam Panopoulos urodził się w Grecji i wyemigrował do Kanady w 1954 roku wraz z dwoma braćmi. Wkrótce po przyjeździe zaczął pracować w torontońskich restauracjach. Później przeniósł się do Chatham, gdzie otworzył własną restaurację o nazwie Satelite. To tam wpadł na pomysł, że na pizzę można położyć kawałki ananasa z puszki i że to będzie bardzo smaczne.

Sam Panopoulos w restauracji Satelite w Chatham, którą prowadził wraz z braćmi.

Sam Panopoulos w restauracji Satelite w Chatham, którą prowadził wraz z braćmi.

Jego kulinarny instynkt go nie zawiódł. Hawaiian pizza, bo tak nazwał zmodyfikowaną potrawę jej twórca, zdobyła popularność na całym świecie, choć nie brakowało krytyków, którzy twierdzili, że w ten sposób sprofanował prawdziwą włoską potrawę.

Ten spór o hawajską pizzę Panopoulosa w pewnym momencie miał wymiar międzynarodowy. Prezydent Islandii, Guoni Jahannesson zabronił podawania dzieciom w szkołach hawajskiej pizzy i chciał wprowadzić ustawę, by dodawanie ananasa do pizzy było zakazane. W obronie Panopoulosa i hawajskiej pizzy wystąpił premier Kanady Justin Trudeau, który na Twitterze stwierdził, że ananasy w tej potrawie są jak najbardziej wskazane. Satyrycy zastanawiali się, czy na tym tle nie dojdzie do zerwania stosunków dyplomatycznych między Islandią a Kanadą.

Pogrzeb Panopoulosa zaplanowano na poniedziałek w London.