Z centrum pomocy na fotel premiera

Lokalnie Top News czer 11, 2017 at 10:00 am
Centrum wyposażone jest salę do nauki obsługi komputerów

Centrum wyposażone jest salę do nauki obsługi komputerów

Wraz z coraz większą populacją nowych przybyszów z Syrii, których przyjmuje Kanada powstała pilna potrzeba stworzenia dla nich ośrodka pomocy.

Gajayat i Nagham Alsouki przybyli do Kanady przed rokiem. Nie przypuszczali, że po tym okresie będą w stanie pomagać kolejnym rodakom, którzy przybyli osiedlić się w Kanadzie.

Wraz z innymi ochotnikami dzięki wsparciu władz stworzyli w Mississaudze centrum pomocy, które ma pomagać uchodźcom nie tylko z Syrii, ale też z całego obszaru Bliskiego Wschodu i północnej Afryki.

aacentrum- Kiedy przyjechałem tutaj nie miałem pojęcia jak sobie radzić – mówi reporterowi CBC Gajayat Alsouki – Mimo to szybko zdecydowałem się na wolontariat, bo jest to sposób na spłacenie długu wdzięczności wobec Kanady.

Centrum skupi się na nauce języka angielskiego, pomocy w znalezieniu pracy, zdobyciu niezbędnych umiejętności przy obsłudze komputerów.

- To ważne, by nowoprzybyli szybko oswoili się w nowym kraju z nowymi technologiami – podkreśla Alsouki – Trudno jest znaleźć pracę, jeśli nie wie się, jak korzystać z komputera.

Sam Jisri, dyrektor wykonawczy pozarządowej organizacji pomocy Syryjczykom SAV Canada mówi, że „spełnił się jego sen” o powstaniu takiego ośrodka.

Jisri podkreśla, że choć jest to centrum pomocy społeczności syryjskiej, to jest ono otwarte dla nowych przybyszów.

- Już pomagamy nowoprzybyłym z Etiopii, Somalii, Egiptu i Palestyny – mówi i dodaje – Kto wie, może któryś z nich będzie przyszłym premierem Kanady?