Kanadyjczyk Przedsiębiorcą Roku. Zarabia miliony na soczewicy

Rynek Top News czer 12, 2017 at 4:00 pm
Murad Al-Katib

Murad Al-Katib

Murad Al-Katib został uznany za najlepszego przedsiębiorcę 2017 roku w konkursie koncernu EY – World Entrepreneur of the Year. 

Kanadyjczyk mający tureckie korzenie zbił majątek na handlu soczewicą, ciecierzycą i groszkiem. Jego marzenie to zastąpić mięso wysokobiałkową dietą z roślin strączkowych… 

Jego firma AGT Food and Ingredients powstała w Saskatchewan w 2003 roku. Po prawie 15 latach Al-Katibiemu udało się stworzyć firmę mającą rocznie nawet 1,5 mld dolarów przychodów. I sprzedaż cały czas rośnie.

AGT odpowiada obecnie za 23% światowego handlu soczewicą w ponad 120 krajach. Zatrudnia 2 tysiące osób na wszystkich kontynentach.

Misją Murada Al-Katiba jest świat, w którym każdy ma dostęp do bezpiecznej, taniej i zrównoważonej żywności, a zwłaszcza protein. Wciela tę misję w życie poprzez rozwój swojej firmy oraz dynamiczny rozwój produkcji roślinnych protein.

Murad wykorzystał swoją szansę, kiedy na preriach stworzył biznes, który stał się strategicznym partnerem dla producentów soczewicy – bezpośrednim połączeniem pomiędzy nimi a resztą świata. Dzisiaj Kanada jest największym na świecie producentem soczewicy.

- Murad jest niesamowitym przedsiębiorcą, który w sposób wyjątkowy tworzy wartość, poszerza zasięg organizacyjny i rozwija się. Ma pozytywny wpływ na światowe środowisko naturalne poprzez zrównoważone podejście do rolnictwa – podsumował Jim Nixon, prezydent Nixon Energy Investments, przewodniczący jury światowej edycji konkursu EY Przedsiębiorca Roku. Jak argumentowali inni członkowie jury, Murad zbudował swoje przedsiębiorstwo od zera, a dzisiaj ma przychody przekraczające miliard dolarów.

Przedsiębiorstwo rośnie dzięki połączeniu organicznego rozwoju ze strategicznymi przejęciami. W ciągu 7 lat AGT dokonało 17 przejęć na całym świecie, w tym także na rynkach rozwijających się. Umożliwiło mu to skonsolidowanie światowego rynku nasion roślin strączkowych i rynku podstawowej żywności, jednocześnie poszerzając działalność o inne obszary, jak np. makarony, ryż, ziarna zbóż, składniki żywności, proteiny i błonnik.

Poprzez międzynarodowy łańcuch dostaw oraz sieć produkcyjną i dystrybucyjną Murad dostarczył ponad 4 miliony racji żywnościowych międzynarodowym agencjom pomocowym zajmującym się uchodźcami z Syrii. Był wielokrotnie nagradzany za działalność charytatywną.

W 2016 roku został uznany przez United Nations Association w Kanadzie za Globalnego Obywatela. W marcu tego roku był jednym z czterech zwycięzców nagrody Biznes dla Pokoju przyznawanej przez fundację działającą w Oslo w Norwegii.

EY (dawniej Ernst & Young) to międzynarodowy koncern świadczący profesjonalne usługi doradcze i audytorskie z główną siedzibą w Londynie.