Lekarze przeciwko wielkiej farmacji

Kanada Series Top News czer 13, 2017 at 4:00 pm
Dr Andrew Boozary (z lewej) i dr Ahmed Bayoumi stoją na czele kampanii Open Pharma

Dr Andrew Boozary (z lewej) i dr Ahmed Bayoumi stoją na czele kampanii Open Pharma

20 czerwca rusza w Kanadzie kampania Open Pharma, zainicjowana przez grupę lekarzy, na czele której stoi dr. Andrew Boozary. 

Inicjatywa jest długo oczekiwaną realizacją postulatów Canadian Medical Association i wiąże się z publicznym ujawnieniem finansowych korzyści w relacjach między firmami farmaceutycznymi a lekarzami.

Prezes firmy farmaceutycznej GSK, Paul Lirette, już skrytykował pomysł za jego rzekomą powierzchowność. Ujawnione dane mają dotyczyć tylko trzech kategorii: wynagrodzenia dla klinicystów, dla organizacji prozdrowotnych i koszty wyjazdów na międzynarodowe spotkania/konferencje.

Kanada słynie z nieprzejrzystości w zakresie powiązań finansowych pomiędzy przemysłem farmaceutycznym a lekarzami. Kampania Open Pharma stara się zmotywować do działań w tej sprawie rząd federalny.

Mieszkaniec Stanach Zjednoczonych może łatwo sprawdzić czy lekarz otrzymuje płatności od firm farmaceutycznych. Podobnie w Australii, Japonii, Wielkiej Brytanii, Francji, Danii i wielu innych krajach europejskich.

Ale nie w Kanadzie.

Coraz częściej więc w środowisku lekarskim pojawiają się głosy domagające się zmian z obawy o powstające konflikty interesów w marketingu, podczas przypisywania leków oraz podczas badań farmakologicznych.

Rozpoczęto w skali kraju nową kampanię, wzywającą rząd federalny do nakazania publicznego ujawniania lekarzom wszystkich płatności i wartościowych transferów – na przykład prezentów czy posiłków – fundowanych im przez producentów leków.

Kampania Open Pharma prowadzona przez ldr. Andrew Boozary i poparta autorytetami ze świata opieki zdrowotnej i środowisk akademickich – stara się budować świadomość społeczną i wymusić tempo działań władz federalnych.

W ostatnich latach dziennik “The Toronto Star” ujawniał wiele wątpliwych relacji między wielką farmacją a lekarzami. Więcej; TUTAJ.