Rośnie prawdopodobieństwo podwyżki stóp procentowych

Nowości Top News czer 14, 2017 at 12:30 pm
Carolyn A. Wilkins

Carolyn A. Wilkins

Jedna wypowiedź może odwrócić losy danego rynku, przynajmniej w krótkim okresie. Z takim zwrotem mieliśmy do czynienia w poniedziałek na dolarze kanadyjskim po tym, jak Carolyn A. Wilkins, Senior Deputy Governor z Bank of Canada poddała w wątpliwość czy zasadnym jest utrzymywanie wciąż tak luźnej polityki monetarnej w obliczu silnego impetu w gospodarce.

W swoim wystąpieniu w  Asper School of Business wskazywała na imponujący wzrost gospodarczy w Kanadzie pierwszym kwartale a także to, iż centralny Bank Kanady jest zadowolony z tego, iż źródła owego wzrostu poszerzają się. Według Wilkins wzrost cen na rynku nieruchomości ma znacząco spowolnić. Sugerowała też, że brak jasności co do amerykańskiej polityki jest ważnym źródłem niepewności dla projekcji gospodarczych kanadyjskiego banku centralnego.

Zdaniem Wilkins dostosowanie gospodarcze do niższych cen ropy jest w dużej mierze za nami, co widać po odbiciu wydatków inwestycyjnych w sektorze.

zz bank4

Stephen Poloz

Stephen Poloz

Swoje trzy grosze dorzucił również prezes Banku Kanady Stephen Poloz mówiąc, iż stopy procentowe były na nadzwyczajnie niskim pułapie w celu zrekompensowania szoku płynącego z rynku ropy. Jego zdaniem polityka niskich stóp „już zrobiła swoją robotę”.

Taki komentarz w zestawieniu z wcześniejszymi opiniami Wilkins sprawiają, że ton Banku Kanady został wyraźnie zaostrzony.

Jego najbliższe posiedzenie odbędzie się już 12 lipca.

Według ocen Bloomberg News. rynek kanadyjski daje już 27% szans na podwyżkę za miesiąc i ponad 60%, iż doświadczymy jej jeszcze w tym roku. O ile podwyżka w lipcu wydaje się abstrakcją, o tyle ruch o 0.25% w górę do końca roku jest już całkiem realny.

zz bank1

Bank Kanady wyraźnie zasugerował, że należy powoli zacząć się przygotowywać na wyższy koszt pieniądza. Jednym z głównych bodźców może być wciąż mocno rozgrzany rynek nieruchomości. W reakcji na wystąpienia Wilkins i Poloza, dolar kanadyjski potężnie umocnił się do USD, ale i również innych walut. Rentowności kanadyjskich obligacji wyraźnie odbiły, co sugeruje, że kapitał będzie tu nadal napływał.

zz bank4