Ceny domów mogą spaść nawet o 40%

Kanada Series Top News czer 15, 2017 at 12:30 pm

zz domTak twierdzi znany ekonomista, a jego prognoza dotyczy rozgrzanych rynków w Toronto i Vancouver.

David Madani jest doświadczonym analitykiem w Capital Economics. W swojej wypowiedzi cytowanej przez Business News Network przewiduje on, że ceny domów spadną znacząco w ciągu najbliższych 5 lat. Jego zdaniem rynki mieszkaniowe w Toronto i Vancouver znajdują się na krawędzi “poważnego kryzysu”, który może nawet zaszkodzić PKB Kanady i doprowadzić do spadku cen o 40%.

Madani sugeruje, że przed końcem roku nastąpi lekki spadek cen mieszkań w Toronto, ale to wystarczy, aby przestraszyć wielu właścicieli domów, którzy zaczną się spieszyć z wystawianiem nieruchomości na sprzedaż.

- A kiedy już ceny przestaną rosnąć, znika na rynku cały powód spekulacji - powiedział Madani. - Sprzedaż spadnie, a zazwyczaj ceny idą za sprzedażą.

Rynki mieszkaniowe w Vancouver i Toronto były od lat rozgrzane do czerwoności, a eksperci bili alarm na temat ewentualnej korekty cen. W zeszłym tygodniu Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (Organization for Economic Co-operation and Development) wezwała Kanadę do podjęcia skuteczniejszych działań wobec ryzykownych rynków w Toronto i Vancouver. Ostrzeżenie to pojawiło się wkrótce po tym, jak Międzynarodowy Fundusz Walutowy wezwał Kanadę do zabezpieczenia się przed możliwą korektą.

David Madani

David Madani

- Rynek mieszkaniowy pojawia się na skraju recesji i negatywnie wpłynie na wzrost gospodarczy od drugiego kwartału - twierdzi Madani. Ostrzegł, że niedawna poprawa sprzedaży domów w Vancouver jest “fałszywa”, zaś obecny spadek sprzedaży w Toronto sugeruje, że ceny nieruchomości “mogą spaść na dobre przed końcem roku”.

- Perspektywy gospodarcze na ten rok i następny rok wydają się pogarszać - dodaje analityk.

Madani twierdzi, że dowód na nadchodzący spadek cen znajduje się w najnowszych danych z handlu nieruchomościami jakie zestawiły Real Estate Board of Greater Vancouver oraz Toronto Real Estate Board.