Quebec wiarygodniejszy niż Ontario

Kanada Top News czer 18, 2017 at 4:00 pm

zz quebec3Po raz pierwszy w dziejach prowincja Quebec przewyższyła Ontario w rankingu kredytowym. Amerykańska agencja ratingowa S & P Global (znana jako Standard and Poor’s) zwiększyła rating kredytowy Quebecu z poziomu A plus do poziomu AA minus.

Agencja ta twierdzi, że w ciągu najbliższych kilku lat spodziewa się, że Quebec utrzyma swój budżet bez zwiększania zadłużenia dzięki ścisłej kontroli kosztów, wzrostowi dochodów podatkowych ostrożnej polityce budżetowej.

Premier Ontario Kathleen Wynne i premier Quebecu Philippe Couillard

Premier Ontario Kathleen Wynne i premier Quebecu Philippe Couillard

Minister finansów Quebecu, Carlos Leitao przyznał, że jego prowincja nie osiągnęła tego poziomu od roku 1993. Była to również pierwsza aktualizacja wiarygodności kredytowej Quebecu do 2006 roku poczyniona przez jakąkolwiek agencję ratingową.

Leitao podkreślił, że poprawa tej oceny nastąpiła dzięki temu, że gospodarka Quebecu miała dobre wyniki tak kluczowych obszarach, jak tworzenie miejsc pracy.

- To bardzo dobra wiadomość dla Quebecu - powiedział Leitao, który dodał, że wpłynie to na obniżenie opłat za kredyty zaciągnięte przez jego prowincję.

Agencja ratingowa Standard & Poor’s przeprowadza ratingi różnych podmiotów gospodarczych (od spółek akcyjnych po miasta i państwa). Publikuje także analizy i raporty dotyczące spółek akcyjnych i emitowanych przez nie obligacji.

W styczniu 2016 S & P obniżyła długoterminowy rating Polski. Został obniżony z poziomu A minus do poziomu BBB plus.

Ta sama agencja przyznawała najwyższą ocenę AAA bankowi Lehmans Brothers na tydzień przed jego upadkiem.