Przyjmując uchodźców nie pomagacie Syrii

Kanada Series Top News czer 19, 2017 at 12:30 pm

zz biskup1Przyjmując uchodźców nie pomagacie Syrii – oświadczył w Montrealu melchicki arcybiskup Aleppo, Jean-Clément Jeanbart, zresztą nie po raz pierwszy.

W ten sposób ustosunkował się on do inicjatywy kanadyjskich władz, które zgodziły się przyjąć 25 tys. syryjskich uchodźców.

- Nie jesteśmy z tego zadowoleni, przeciwnie bardzo nas to rani – powiedział abp Jeanbart. Zaznaczył on, że jeśli rząd Justina Trudeau chce pomóc ofiarom wojny, to powinien pomóc im pozostać na miejscu, tam im zapewnić pomoc i pokój. - Trzeba skończyć z tymi rebeliantami i terrorystami. Trzeba zmusić obie strony do rozmów i znaleźć polityczne rozwiązanie – powiedział melchicki arcybiskup Aleppo ale te wypowiedzi nie trafiły do mediów mainstreamowych. Cytują je natomiast media kościelne, jak “Catholic Herald” czy Radio Vatican.

Ulice Aleppo

Ulice Aleppo

Jean-Clément Jeanbart docenił współczucie Kanadyjczyków dla Syryjczyków, ale podkreślił, że nie rozumieją oni problemów Syrii. - Gdyby tak było, już dawno zabiegaliby o zakończenie tej wojny.

Syryjski arcybiskup dobrze zna Kanadę. Jeanbart przybywał w sumie ok. 20 razy do Montrealu, gdzie mieszka część jego rodziny.

- Aleppo ma ponad 8 tysięcy lat i jest kolebką cywilizacji - mówił w Montrealu syryjski arcybiskup. – To miasto nakręcało gospodarkę kraju, dostarczało pracę 1.2 mln pracowników i gościło 150 tys. studentów. W ciągu minionych 4 lat, miasto opuściło ponad połowa jego mieszkańców – powiedział abp Jean-Clément Jeanbart, który służy tam od roku 1995.

Katolicy połączyli siły z rosyjskimi ortodoksami w celu odbudowy świątyń w Syrii

Katolicy połączyli siły z rosyjskimi ortodoksami w celu odbudowy świątyń w Syrii