Mamo, tato, ja chcę psa!

Porady babci Jelonki czer 20, 2017 at 1:10 am

Macie małe dzieci i chcecie spełnić ich marzenie o posiadaniu psiaka? Zastanawiacie się, jaka rasa będzie najbezpieczniejsza dla waszych milusińskich? Mimo, iż nie ma psa, któremu można w stu procentach zaufać, to jednak istnieją rasy u których przeważają cechy pożądane w kontaktach z dziećmi. Oto niektóre z nich:

 goldenGolden retriever – to rasa chyba najczęściej występująca w filmach kina familijnego. Jest to pies bardzo łagodny, towarzyski, o wesołym usposobieniu. Rzadko szczeka. Bardzo dobrze czuje się wśród rodziny, wobec dzieci wykazuje spokój i łagodność. Znosi nawet siadanie maluchów na grzbiecie i targanie za uszy (co nie oznacza, że można dziecku na to pozwolić). Jeśli ma dość dziecięcych “pieszczot”, przeważnie usuwa się w ustronne miejsce. Doskonale sprawdza się jako kompan zabaw na świeżym powietrzu – bieganiu, graniu w piłkę, aportowaniu czy pływaniu. Ze względu na swój bardzo łagodny charakter i przyjazne podejście do obcych nie będzie dobrym stróżem bawiących się dzieci. Zanim zdecydujemy się na goldena, powinniśmy wziąć pod uwagę wiek dziecka. Goldeny są dużymi psami i łatwo mogą przewrócić małe dziecko (szczenięta też są dość masywne). Należy jednak pamiętać, że to pies bardzo aktywny – potrzebuje sporej dawki ruchu.

leonbergerLeonberger – z wyglądu misiowaty, o spokojnym charakterze, zrównoważony – to taki olbrzym o gołębim sercu. Potrafi odważnie bronić swoich podopiecznych, dobrze sprawdza się w roli stróża domu. Jest psem posłusznym, tolerancyjnym, wyrozumiałym, nie ma skłonności do agresji.Świetnie znosi towarzystwo małych dzieci. Nie wolno jednak pozwolić dziecku nadużywać jego cierpliwości, bo rozdrażniony dziecięcymi “pieszczotami” zrywa się dość gwałtownie i może przy tym przewrócić dziecko. Doskonale sprawdza się w roli towarzysza zabaw starszych dzieci.

buldog angielskiBuldog angielski – nie jest zbyt urodziwy, ale za to doskonale sprawdza się jako towarzysz rodziny. Jest bardzo wesołym i cierpliwym czworonogiem, należy jednak dobrze go wyszkolić. Nie potrzebuje zbyt dużej dawki ruchu, nie jest też przesadnie hałaśliwy. To bardzo lojalne i łagodne psy, uwielbiają zabawę i cieszą się mogąc uczestniczyć we wszystkich aktywnościach rodziny.

bokserBokser – cierpliwy, żywiołowy, towarzyski i zawsze chętny do zabawy. Delikatny w stosunku do dzieci – niemowląt nie opuszcza na krok, a ze starszymi dziećmi bawi się do upadłego.

Wobec domowników jest bardzo ufny, natomiast nie lubi obcych. Potrzebuje sporej dawki ruchu, ale zaletą tej rasy jest to, że jego sierść nie wymaga specjalnej pielęgnacji.  Duża czujność i odwaga oraz nieufność wobec obcych czynią z boksera bardzo dobrego obrońcę i stróża rodziny.

nowofundland02Nowofundland – ogromny zwierzak, kochający wodę, może być idealnym psem rodzinnym i towarzyszem dla dzieci. Znany jest ze swojej delikatności i życzliwości. Jest też cierpliwy. Bardzo zżywa się z członkami rodziny, a przede wszystkim z dziećmi. Rzadko szczekają, nie bywają agresywne, chyba że muszą stanąć w obronie swojego właściciela. Jest aktywny – potrzebuje sporej dawki ruchu i w miarę możliwości kontaktu z wodą.

yorkshire-terrier-21Yorkshire terrier – skory do zabawy i bardzo aktywny pies. Lubi dzieci, ale niezbyt dobrze reaguje na obcych. Nie przejawią też skłonności do agresji. Wymagają jednak specjalnej pielęgnacji – szczotkowania, częstego czyszczenia uszu i wizyt u fryzjera. Są też wybredne jeżeli chodzi o jedzenie.

Collie-4Owczarek szkocki collie – kolejna “filmowa” rasa – znana z serii filmów o Lassie. Psy tej rasy są bardzo inteligentne, szybko się uczą nowych zadań. Przywiązują się do domowników, lubią towarzystwo dzieci. Uwielbiają zabawy zręcznościowe, w których uczestniczą starsze dzieci. Do małych podchodzą ze spokojem i serdecznością, rzadko reagują agresywnie na dziecięce zaczepki. Trzeba im jednak zapewnić codzienną dawkę ruchu. Dodatkowo collie wymaga regularnego szczotkowania. Może mieszkać w bloku.

border-collie-11Border collie – niezwykle inteligentny i żywiołowy pies, który dzięki swojemu instynktowi będzie opiekował się dziećmi i nie opuści ich na krok. Jest uległy wobec właściciela i bardzo szybko się przywiązuje. Potrzebuje sporej dawki ruchu i przede wszystkim zadań, których wykonywania sprawia mu radość. Bardzo popularne jako psy rodzinne. Są pełne energii i uwielbiają towarzystwo starszych dzieci. Potrzebują jednak przestrzeni, aby biegać i bawić się. W zamian dają przyjaźń i oddanie rodzinie. Są bardzo łatwe w treningu. Zdarza im się szczekać w obecności dzieci, ale robią to przeważnie z radości. Znużone kontaktem z malcem, odchodzą spokojnie w ciche miejsce. Jako psy pasterskie, doskonale radzą sobie jako stróże bawiących się dzieci.

Alaskan_MalamuteAlaskan malamute – to pies dla aktywnych rodzin, które zapewnią mu odpowiednią ilość ruchu i szkolenie. Jest przyjacielski, towarzyski i cierpliwy. Ma jednak silny instynkt łowiecki, dlatego małe dzieci nie powinny wyprowadzać go na smyczy – malamutom zdarza się bowiem gonić napotkane zwierzęta i mogą się wyrywać.

Running French Bulldog PuppyBuldog francuski – idealny towarzysz dla dzieci. Bardzo przywiązuje się do właściciela, jest łagodny i towarzyski. Akceptuje też inne zwierzęta w domu. Rasa pochodzi od buldoga angielskiego, ale buldog francuski jest nieco mniejszy. Ma wesołe usposobienie, jest idealnym psem rodzinnym. Uwielbia się bawić i być w centrum uwagi.

cotton2Coton de Tuléar – śliczny, puchaty piesek o sierści podobnej do nitek bawełny. Jest to rasa pod wieloma względami idealna dla rodziny z dziećmi: pies jest łagodny, towarzyski, serdeczny, zwinny i szybki; chętnie bawi się z dziećmi, aportuje i dobrze radzi sobie w zabawach zręcznościowych. Trudno jest go sprowokować do agresywnego zachowania, ale źle potraktowany potrafi się obrazić (unika wtedy kontaktu z domownikami, nie reaguje na komendy i zabawnie odwraca głowę gdy się go woła). Nie sprawia poważniejszych kłopotów wychowawczych i jest bardzo posłuszny. W stosunku do małych dzieci jest bardzo tolerancyjny i serdeczny, ale pozostawiony sam sobie, może dążyć do zdominowania słabszego malucha. O wiele lepiej radzą sobie z nim starsze dzieci, do których będzie czuł większy respekt.

Mops_puppyMops – pies o uroczym charakterze i żywiołowej osobowości, idealny dla rodzin z dziećmi. Bardzo przywiązuje się do domowników, ma bezproblemowe usposobienie i dość leniwą postawę. Lubi, gdy zwraca się na niego uwagę i poświęca czas na zabawę. W zamian daje wiele miłości i przyjaźni, potrafi rozbawić do łez.

Nim zdecydujecie się na kupno zwierzaka, pamiętajcie, że pies jest jak członek rodziny – potrzebuje miłości i zrozumienia. Tylko wtedy odpłaci się całym swoim psim sercem.