Kanadyjczyk oskarżony o akt terroru w USA

Kanada Series Top News czer 22, 2017 at 12:30 pm
Amor Ftouhi, terrorysta z Montrealu

Amor Ftouhi, terrorysta z Montrealu

Amerykańscy prokuratorzy federalni ujawnili, że ataku policjanta na międzynarodowym lotnisku w mieście Flint w stanie Michigan dokonał rezydent kanadyjski, którego zatrzymano. Policja zakwalifikowała atak jako akt terroru. 

Policjant został zaatakowany nożem i został ranny w szyję. Natychmiast przewieziono go do szpitala w stanie krytycznym, gdzie przeszedł operację. Obecnie jest w stanie stabilnym.

- Prowadzimy dochodzenie w sprawie tego incydentu, do którego doszło w środę o godz. 9.45 , traktując go jako akt terroru - powiedział na konferencji prasowej David Gelios, lokalny szef FBI.

Napastnika zidentyfikowano jako 49-letniego Amora Ftouhiego, pochodzącego z Tunezji rezydenta kanadyjskiego, zamieszkałego w St-Michel na przedmieściach Montrealu. Sąsiedzi określają go jako “osobę cichą, przyjazną i bezkonfliktową”.

Zaatakowany policjant Jeff Neville

Zaatakowany policjant Jeff Neville

Według pierwszych ustaleń przekroczył on granicę amerykańską 16 czerwca i udał się do miasta Flint w Michigan, położonego w pobliżu Detroit i jeziora o tej samej nazwie.

Według Geliosa, Ftouhi przybył w środę rano na miejscowe międzynarodowe lotnisko Bishop International Airport, gdzie wyjął nóż z torby i, krzycząc “Allah Akbar” (Bóg jest wielki), pchnął funkcjonariusza Jeffa Neville’a w szyję.

Władze są zdania że napastnik działał sam. Ftouhi miał mówić, że “wy zabijacie ludzi w Syrii, Iraku i Afganistanie” oraz, że “wszyscy umrzemy”.

Według FBI, napastnik miał zapytać policjanta, który go obezwładnił, dlaczego go nie zabił. Po napaści port lotniczy został ewakuowany, wstrzymano ruch samolotów. Na lotnisku jak i w mieście zaostrzono środki bezpieczeństwa. Władze lotniska podały na Facebooku, że wszyscy pasażerowie są bezpieczni.

Sekretarz prasowy Białego Domu Sean Spicer oświadczył, że prezydent Donald Trump został poinformowany o incydencie.

zz amor2