Zamiast ludzi więcej maszyn

Lokalnie Top News czer 22, 2017 at 10:00 am

aarbc2

Royal Bank of Canada zwolni 450 pracowników głównie z centrali banku, która znajduje się w Toronto.

W ten sposób kierownictwo instytucji usiłuje poprawić kondycję finansową i dostosować sposób funkcjonowania do zmieniających się preferencji klientów.

- Jak zawsze konsolidujemy nasze działania tam, gdzie jest to konieczne, abyśmy mogli zainwestować w kluczowe dla naszego funkcjonowania obszary takie jak technologie cyfrowe, informacyjne, a także w obszary biznesowe o wysokim stopniu rozwoju – powiedziała rzeczniczka banku, Catherine Hudon.

Bank zatrudnia w sumie ponad 80 tysięcy pracowników w pełnym i niepełnym wymiarze godzin dokonuje setki innych zmian organizacyjnych i promocyjnych. Dokonywane są transfery pracowników z różnych działów, tworzenie nowych funkcji, ról i zespołów.

Kierownictwo RBC zapowiedziało, że zapewni wsparcie dla osób dotkniętych zmianami i pomoże w okresie przejściowym, gdy pracownicy nie odnajdą się na rynku pracy.

Kanadyjskie banki zainwestowały w restrukturyzacje, w nowe technologie ponad 3 miliardy dolarów. W ten sposób usiłują dostosować się do potrzeb swoich klientów, zwłaszcza tych młodszych wiekiem, którzy wolą korzystać z usług bankowych poprzez Internet, a nie w realnie istniejących oddziałach bankowych zbudowanych z cegły i murarskiej zaprawy.

Analityk Jim Shanahan mówi, że większość kosztów restrukturyzacji została przeznaczona na odprawy dla pracowników i inwestycje w technologie cyfrowe.

- Wymieniają ludzi na systemy i procesy, które są napędzane technologią, aby zmniejszyć koszty – mówi Shanahan – Wydaje się, że to się nie zmieni w przyszłości. Żeby utrzymać wysoką rentowność banki muszą działać jeszcze bardziej aktywnie i przebojowo.