Andrzej Kurnicki oficjalnie nominowany ambasadorem w Kanadzie

Polacy w Kanadzie Top News czer 23, 2017 at 12:30 pm
zz kurnicki

Minister Witold Waszczykowski wręczył nominację Andrzejowi Kurnickiemu

Szef MSZ Witold Waszczykowski wręczył w czwartek w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy nominacje czterem nowym ambasadorom RP: w Kanadzie, we Francji, w Holandii, oraz Kazachstanie – poinformowało Biuro Rzecznika Prasowego resortu spraw zagranicznych.

Dzięki temu funkcję Ambasadora Nadzwyczajnego i Pełnomocnego RP w Kanadzie może już objąć Andrzej Kurnicki.

Jest on doktorem nauk ekonomicznych, specjalistą z zakresu finansów, rynków kapitałowych, bankowości prywatnej i inwestycyjnej. Jest także ekspertem z zakresu opracowywania programów międzynarodowych w dziedzinie finansów, bankowości, edukacji i biznesu.

“W latach 80. I 90. XX w. zdobył doświadczenie jako doradca finansowy i inwestycyjny w Stanach Zjednoczonych. Wieloletni wykładowca akademicki (Uniwersytet Warszawski, Coventry Univeristy/Łazarski University) i koordynator programów dla studentów i wyższej kadry menadżerskiej w Polsce i USA, w tym programów typu Executive MBA (Uniwersytet Walijski)” – podkreśla w komunikacie MSZ.

Kurnicki  w Kanadzie zastąpi Marcina Bosackiego, który pełnił tę funkcję od września 2013 r. do końca lipca ub. roku. Od tego czasu placówką w Ottawie kierował charge d’affaires ambasady Łukasz Weremiuk.

Wśród swoich priorytetów jako szefa misji w Kanadzie Kurnicki wymienił w szczególności znaczenie stosunków polsko-kanadyjskich w dziedzinie bezpieczeństwa oraz handlu i inwestycji. Wśród swoich najważniejszych priorytetów wymienił m.in. “sprawną implementację decyzji szczytu NATO w Warszawie, której jednym z podstawowych zadań jest zabezpieczenie obecności wojsk sojuszniczych na wschodniej flance Sojuszu” oraz politykę wschodnią.

“Jako jeden z najważniejszych celów Kurnicki przedstawiał “pogłębienie współpracy gospodarczej i inwestycyjnej” – m.in. w sektorach: energetycznym, informatycznym oraz rolno-spożywczym. Podkreślał w tym kontekście konieczność wykorzystania możliwości związanych z wejściem w życie umowy CETA, która – jego zdaniem – powinna zostać wykorzystana jako mechanizm “wzmacniający zarówno transatlantyckie, jak i dwustronne relacje gospodarcze”. Zapowiedział też, że ważnym elementem jego misji będzie “przygotowanie analitycznego i kompleksowego opracowania dotyczącego wpływu CETA na relacje gospodarcze polsko-kanadyjskie oraz monitorowanie przez placówki dyplomatyczne i konsularne i odpowiednio do tego przygotowany personel spraw wynikających z nowych regulacji dla ekspansji polskiego biznesu na rynek kanadyjski”.

“Polska jest jednym z najważniejszych partnerów handlowych Kanady w Europie Środkowo-Wschodniej; według danych kanadyjskich dwustronne obroty handlowe w 2015 r. to ok. 1,9 mld dolarów kanadyjskich” – wskazał. Zaznaczył jednocześnie, że Polska cieszy się w tych relacjach dodatnim bilansem handlowym.

Dr Kurnicki zapowiedział także wsparcie ambasady dla organizacji polonijnych na czele z Kongresem Polonii Kanadyjskiej, działanie na rzecz ich jedności, współpracę z Polonią na rzecz poprawy wizerunku Polski oraz zaangażowanie ambasady w rozwiązywanie problemów Polaków przebywających w Kanadzie, w tym w dziedzinie praw pracowniczych.