Kanada tak prędko nie pożegna się z ropą 

Kanada Top News czer 23, 2017 at 4:00 pm

zz ropa6W ciągu najbliższych dwóch lat produkcja ropy naftowej z kanadyjskich piasków roponośnych będzie rosła średnio o 300 tys. baryłek dziennie, ustępując pod względem dynamiki wzrostu jedynie amerykańskiej ropie łupkowej – wynika z prognoz firmy IHS Markit.

Jak informuje Kevin Birn, dyrektor w firmie IHS Markit, w latach 2017-2018 łączna produkcja z nowych projektów z obszaru piasków roponośnych w Albercie wyniesie blisko 500 tys. baryłek dziennie.

Ekspert szacuje, że w kolejnych latach wzrost będzie już mniej dynamiczny, rzędu przeciętnie 100 tys. baryłek dziennie w skali roku, ale oznacza to, że w 2026 roku łączna produkcja ropy z piasków wyniesie ok. 3,6 mln baryłek dziennie, czyli będzie o połowę większa niż w roku 2016 (ok. 2,4 mln baryłek dziennie).

zz ropa1

Po załamaniu cen ropy naftowej w połowie 2014 roku eksperci przewidywali ciężkie czasy dla piasków roponośnych, w przypadku których koszt produkcji jest relatywnie wysoki. Kevin Birn wskazuje jednak, że produkcja tego segmentu okazała się zaskakująco odporna na niskie ceny i nie tylko nie zmalała, ale wręcz nadal rośnie w niezłym tempie.

Powodem jest fakt, że już pracujące projekty obniżyły koszty, przy jednoczesnym zwiększeniu wydajności produkcji. Dodatkowo zdecydowana większość projektów w trakcie zagospodarowywania w momencie załamania na rynku nie została zarzucona i rozpoczęła produkcję.

To właśnie dzięki piaskom roponośnym, które zrekompensowały spadki produkcji w innych obszarach, w minionym roku wydobycie surowca w Kanadzie wzrosło do 3,9 mln baryłek dziennie, w porównaniu do 3,7 mln baryłek dziennie w 2014 roku.

zz ropa5

Najnowsza prognoza IHS Markit przewiduje, że w latach 2017-2019 dynamika wzrostu produkcji z kanadyjskich piasków będzie ustępować jedynie amerykańskiej produkcji łupkowej.

zz ropa3

Wzrost zacznie spowalniać dopiero w 2019 roku, kiedy w grę zaczną wchodzić efekty ograniczenia inwestycji w nowe projekty po 2014 roku. Przeciągnie się to do początku kolejnej dekady, kiedy roczne wzrosty produkcji mogą być niższe niż 100 tys. baryłek dziennie.

zz ropa2