Trudeau przeprosi homoseksualistów. Prawnicy liczą na miliard dolarów odszkodowania

Kanada Series Top News czer 25, 2017 at 4:00 pm
Justin Trudeau jako pierwszy w dziejach premier Kanady wziął udział w torontońskiej  Pride Parade w 2016 roku. I również w tym roku.

Justin Trudeau jako pierwszy w dziejach premier Kanady wziął udział w torontońskiej  Pride Parade w 2016 roku. I również w tym roku.

Premier Kanady, Justin Trudeau chce oficjalnie przeprosić i zadośćuczynić za rzekome prześladowania homoseksualistów, którzy w czasach zimnej wojny byli zatrudnieni w państwowej administracji lub w wojsku.

Przez prześladowania rząd liberalny rozumie dochodzenia oraz przesłuchania prowadzone przez państwowe instytucje wobec homoseksualistów, którzy pracowali na ważnych stanowiskach w wojsku lub administracji. Obawiano się wówczas, że homoseksualizm może nieść ze sobą kompromitującą publicznie przeszłość, a to z kolei mogło stanowić świetny materiał do szantażu ze strony sowieckich służb.

Media mainstreamowe, przyklaskujące rządowemu pomysłowi przepraszania środowisk LGBTQ2 za rzekome prześladowania, przytaczają przypadek oficera kanadyjskich sił zbrojnych, Simona Thwaitesa, który nie tylko jest homoseksualistą, ale także nosicielem HIV. Gdy w latach 80. jego przełożeni dowiedzieli się o tym, był przesłuchiwany, a w końcu skłoniono go do odejścia z wojska.

Podobnych przypadków miało być więcej. Dotyczyły one nie tylko zwolnień, ale także blokowania awansów dla osób, których przeszłość lub styl życia był uznawany za źródło kompromitujących materiałów.

zz trudeau222Obecnie 55-letni Thwaites oczekuje przeprosin, nazywając je „znaczącym gestem”. Thwaites jest jedną z setek osób ze służb rządowych (jak CAF i RCMP), którym uniemożliwiono dalsze kariery ze względu na orientację seksualną. Jeden z prawników Thwaitesa, Douglas Elliott szacuje, że nawet 10 tys. osób w skali całego kraju mogłoby ostatecznie kwalifikować się do pozwu zbiorowego przeciwko rządowi.

- Biorąc pod uwagę rekompensatę żądaną we wszystkich poprzednich procesach, uczciwa wartość odszkodowania mogłaby wynieść nawet 1 miliard dolarów – uważa prawnik, który ma nadzieję na porozumienie w tej sprawie z rządem liberalnym w ciągu najbliższych dwóch lat.

Sobotni przemarsz lesbijek na Church Street w Toronto

Sobotni przemarsz lesbijek na Church Street w Toronto

Premier Trudeau zapowiedział, że jeszcze w tym roku państwo nie tylko oficjalnie przeprosi skrzywdzonych w okresie zimnej wojny homoseksualistów, ale także nakaże usunąć z rejestrów wszelkie dane, które znajdują się w dyspozycji państwa w wyniku prowadzonych wówczas dochodzeń.

Liberalny poseł Randy Boissonnault, specjalny doradca premiera Trudeau w kwestiach LGBTQ2, powiedział, że “krytycznym jest, aby rząd uznał wyrządzone krzywdy”.

- To należy zrobić – mówi Boissonnault. – Życie tych ludzi i ich kariery zostały odwrócone do góry nogami.

Przeprosiny zaplanowano jeszcze w tym roku.

Takich oficjalnych przeprosin dokonały już wcześniej rządy Wlk. Brytanii, Australii i Niemiec.

Prymitywny wykrywacz kłamstw z okresu Zimnej Wojny, podobny do opisywanej “fruit machine”.

Prymitywny wykrywacz kłamstw z okresu Zimnej Wojny, podobny do opisywanej “fruit machine”.

W latach 60. kanadyjskie RCMP próbowało zastosować szerzej “wykrywacz gejów”, nazywany “fruit machine”. Był to rodzaj detektora badający reakcję badanego na pornografię. Projekt jednak zarzucono.

W 1992 roku przypadek Michelle Douglas pomógł położyć kres dyskryminacyjnym praktykom. Po zwolnieniu jej z wojska, ponieważ była lesbijką, Michelle Douglas rozpoczęła walkę prawną. Przed rozpoczęciem procesu wojsko polubownie rozstrzygnęło sprawę ale również zmieniło swoje praktyki.

Cztery lata później Ustawa o Prawach Człowieka została zmieniona tak, aby obejmowała orientację seksualną.

W tym miesiącu dodano do niej dodatkowe paragrafy o tożsamości płci i orientacji seksualnej.

Więcej – TUTAJ.