Ach, te truskawki!

Porady babci Jelonki Series czer 26, 2017 at 8:10 pm

tr1Dojrzewające w czerwcu,  słodkie, pachnące truskawki są zapowiedzią lata. Mało kto jednak wie, że nie są dziełem natury, a narodziły się w Wersalu ze skrzyżowania dwóch odmian poziomek – chilijskich i wirginijskich.  Na rozkaz francuskiego króla Ludwika XVI, nadworny botanik połączył obie odmiany, w rezultacie czego powstał soczysty owoc, znany nam jako truskawka. W XVIII jej hodowlą zajęli się Anglicy, ale w sklepach truskawki pojawiły się około 1830 r. Wcześniej jadano je tylko na europejskich dworach, ze względu na ich wysoką cenę. Podawano je wtedy na maleńkich talerzykach, z dodatkiem szampana.

Truskawki uważano również za afrodyzjak. Ze względu na ich kolor i przypominający serce kształt, stały się symbolem Wenus, greckiej bogini miłości. We Francji istniała tradycja przyrządzania zupy truskawkowej dla nowożeńców. Do dziś niektórzy uważają, że jeśli ktoś przepołowi truskawkę i podzieli się nią ze swym wybrankiem lub wybranką, wkrótce te dwie osoby połączy gorące uczucie. Natomiast bawarscy rolnicy każdej wiosny używali truskawek, aby zapewnić bydłu zdrowie. Rytuał ten praktykowany jest do dziś. Do rogów krów przywiązuje się małe koszyczki wypełnione truskawkami, jako dar dla elfów, które uwielbiają te słodkie owoce, i w podziękowaniu sprawiają, iż bydło rodzi zdrowe potomstwo i jest obfite w mleko.

Zdziwiłby się pewnie królewski botanik, gdyby dowiedział się jak cenne było jego odkrycie. Dzisiaj trudno doliczyć się ilości truskawkowych odmian – jest ich podobno ponad 2 tysiące. Różnią się one smakiem,  wielkością, a nawet kolorem. Na angielskich stołach pojawiła się truskawka koloru białego i o smaku ananasa.

tr2Aby stać się hodowcą truskawek nie trzeba mieć ogromnego pola. Wystarczy większa donica i na najmniejszym nawet balkonie możemy doczekać się aromatycznych owoców.

tr4Truskawki stanowią wyśmienity składnik domowych ciast, rozmaitych deserów i sałatek owocowych. Wybornie smakują w towarzystwie lodów, naleśników, omletów, gofrów. Można je dodawać do mleka, koktajli, maślanek, czy naturalnych jogurtów. Świetnie uzupełniają smak np. młodego szpinaku lub rukoli. Truskawki zadowolą także amatorów dań mięsnych. Owoce te pasują zarówno do ryb, jak i każdego rodzaju mięsa. A kiedy już przyjdzie zima, chętnie korzystamy z letnich zapasów jakimi są dżemy i konfitury.

Napary z liści truskawek stosowane były w medycynie ludowej już od dawna i służyły leczeniu takich schorzeń, jak: niedokrwistość, kamica żółciowa, szkorbut czy anemia. Współcześnie nauka potwierdziła skuteczność tego specyfiku. Zewnętrznie stosuje się owoce rozgniecione, a także truskawkowy sok w przypadkach zaniedbanej egzemy, przeciw piegom, plamom i wągrom. Świeże i nagrzane liście przykłada się do ran i wrzodów. Herbatka z liści i kwiatów truskawki wskazana jest przy przeziębieniach.

Truskawki nie tylko pięknie pachną, wyglądają i smakują. Przede wszystkim są zdrowe i korzystnie wpływają na nasz organizm. Są źródłem wielu witamin i minerałów. Zawierają więcej witaminy C niż cytryny i grejpfruty. Ponadto zawierają także witaminę A, B1, B2 oraz PP, która m.in. reguluje dotlenienie krwi zapobiegając łączeniu się ciałek czerwonych. Właściwości odżywcze i lecznicze truskawek są nie do przecenienia. Poleca się je reumatykom, cierpiącym na schorzenia wątroby, a także nerek – są bowiem moczopędne. Truskawki działają też dobroczynnie na serce: obniżają poziom cholesterolu i ciśnienie tętnicze. Są wskazane dla osób z nadwagą i otyłych. Zawarte w truskawkach minerały i witaminy korzystnie wpływają na włosy, a truskawkowa maseczka wygładza i nawilża cerę. Ze względu na wysoką zawartość żelaza truskawki są istotne w diecie kobiet. Chronią przed anemią, są krwiotwórcze i wzmacniają nasz organizm. To nie koniec korzyści z jedzenia truskawek. Przypisuje im się właściwości odtruwające i oczyszczające, gdyż wspomagają spalanie tłuszczów. Warto też wspomnieć, że nasze babcie leczyły nimi grzybice, trądzik i oparzenia słoneczne. Najlepiej truskawki jeść na czczo – na surowo i bez dodatków – wtedy wykorzystamy wszystkie ich zdrowotne właściwości. Możemy ewentualnie dodać je do porannej porcji musli i jogurtu. Bogate są w włókna pokarmowe (rozpuszczalne i nierozpuszczalne), a błonnik i enzymy natychmiast przyspieszą trawienie zjedzonych dzień wcześniej tłustych potraw czy słodyczy.IMG_7567

Uwaga alergicy!

Niestety nie wszyscy mogą jeść truskawki, bowiem te owoce bardzo często uczulają.Najczęściej alergia pokarmowa na truskawki objawia się różnego rodzaju pokrzywkami. Mogą też pojawić się bolesne biegunki. Truskawki nie powinny też być spożywane przez osoby ze stwierdzoną nadwrażliwością na salicylany, bowiem owoce te zwierają duże ich ilości. Kobiety karmiące, małe dzieci i osoby z predyspozycją do alergii powinny wprowadzać te owoce do diety stopniowo. Jeśli przez kilka dni jedzenia po kilka truskawek dziecko nie ma żadnych objawów uczulenia (wysypka, kolka) matki mogą jeść je na zdrowie.

Sezon truskawkowy właśnie się zaczął. Jeżeli nie macie planów na najbliższy długi weekend – proponuję rodzinną wycieczkę na truskawkową farmę. W okolicy GTA jest ich kilka – ot, choćby znane wszystkim Andrews Scenic Acres w Milton, czy The Big’r Apple Farm w Brampton.