Koniec SIM-locków

Rynek Top News czer 28, 2017 at 4:00 pm

zz sim2Według nowych regulacji kanadyjscy operatorzy sieci komórkowych nie będą mogli już sprzedawać telefonów zabezpieczonych SIM-lockiem. Zmiany wejdą w życiu 1 grudnia tego roku.

Wraz z nadejściem wspomnianej daty, telekomy otrzymają nakaz bezpłatnego „ściągnięcia” SIM-locka z już sprzedanych urządzeń.

Zmiany tezostały uchwalone przez CRTC (Canadian Radio-television and Telecommunications Commission), która umotywowała swoją decyzję wysokimi opłatami, jakie ponoszą konsumenci korzystający z usług operatorów.

Sklepy z telefonami zwykle oferują możliwość zdjęcia SIM-locka, a cena tej operacji jest zależna głównie od tego jak bardzo jest skomplikowana. Może ona zająć od jednej minuty do kilku dni, jak np. jest w przypadku odblokowywania iPhone’a. Do tej pory odblokowanie telefonu wiązało się z kosztem 50 dolarów.

zz sim1

Na nowych regulacjach skorzystają także konsumenci spoza Kanady (np. z Polski), którzy decydują się na zakup smartfona w Kanadzie – na przykład w trakcie wyprawy turystycznej albo za pośrednictwem serwisów aukcyjnych.

SIM-lock zakładany jest przez producenta na życzenie operatora i najczęściej powoduje brak autoryzacji kart SIM pochodzących od innych operatorów.

Więcej – TUTAJ.