Polscy miliarderzy na topie. Oto lista najbogatszych

Polak w świecie czer 28, 2017 at 1:01 pm

Aktualna lista najbogatszych Polaków (według “Wprost”) przedstawia się następująco: 

zz Dominika i Sebastian Kulczykowie1. Dominika i Sebastian Kulczykowie – 15,5 mld złotych

Dzieci Jana Kulczyka znalazły się na pierwszym miejscu tegorocznego rankingu. Ogromny majątek odziedziczyły po zmarłym w lipcu 2015 roku ojcu. W ciągu dwóch lat od objęcia imperium przebudowali portfel spółek grupy Kulczyk Investments. Jedną z najważniejszych ich decyzji było sprzedanie pakietu akcji piwnego giganta SAB Miller.

zz Zygmunt Solorz-Żak2. Zygmunt Solorz-Żak – 11,5 mld złotych

Zygmunt Solorz-Żak od lat znajduje się na podium rankingu najbogatszych Polaków. Działa w branży medialnej, ale majątek pomnaża m.in. poprzez inwestycje w finanse, energetykę i telekomunikację. Jest właścicielem sieci komórkowej Plus. Kontroluje też Zespół Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin.

zz Michał Sołowow3. Michał Sołowow – 8,3 mld złotych

Sołowow od wielu lat utrzymuje się w dziesiątce najbogatszych ludzi w Polsce. Jest większościowym udziałowcem w notowanym na warszawskiej giełdzie koncernie chemicznym Synthos. Przedsiębiorca znany jest z zamiłowania do sportu. Jest trzykrotnym wicemistrzem Europy i dwukrotnym wicemistrzem Polski w rajdach samochodowych.

zz milek4. Dariusz Miłek – 5,5 mld złotych

Dariusz Miłek to założyciel i szef firmy obuwniczej CCC. Zaczynał skromnie – w 1991 roku od stoiska z butami na bazarze w Lubinie. Dziś CCC to ponad 800 sklepów w 17 krajach. Firma ma największą w Europie fabrykę butów skórzanych. Sprzedaje 40 mln par butów rocznie. Łącznie zatrudnia ponad 12 tys. pracowników.

Miłek inwestuje też w galerie handlowe – Cuprum Arenę w Lubinie, Galerię Korona w Kielcach, Galerię Solną w Inowrocławiu i Galerię Warmińską w Olsztynie.

zz mil starak5. Jerzy Starak – 4,2 mld złotych

Jerzy Starak to większościowy udziałowiec Polpharmy, właściciel Herbapolu Lublin.  Zatrudnia 7 tys. osób w kraju i zagranicą. Polpharma należy do grona 20 największych producentów leków generycznych, czyli tańszych zamienników oryginalnych leków. Spółka generuje rocznie ponad 1,8 mld zł przychodów.

Starak jeszcze w PRL założył firmę polonijną Comindex,  w latach 90. wprowadzał na polski rynek takie marki, jak: Nutricia, Colgate-Palmolive i Bols.

zz mil kaczmarkowie6. Elżbieta i Bogdan Kaczmarkowie – 3,55 mld złotych

Są udziałowcami dwóch meblowych gigantów: spółek Correct i Com40 w Wielkopolsce. Rocznie tylko te dwie firmy produkują meble warte ponad 2 mld zł. Ich najważniejszym odbiorcą jest szwedzka Ikea.

O samym małżeństwie Kaczmarków wiadomo niewiele. Nie udzielają wywiadów i nie występują publicznie.

zz mil szulcz7. Piotr Szulczewski – 3,4 mld złotych

Ma zaledwie 36 lat a już zbudował biznes wyceniany na miliardy dolarów.

Udało mu się to w siedem lat, bo dokładnie w 2010 roku razem z kolegą ze studiów Dannym Zhangiem uruchomił aplikację Wish, pozwalająca robić zakupy w sieci. Dziś system ma ponad 150 milionów użytkowników.

Współpracuje z liczącą ponad 100 tys. osób armią sprzedawców.

zz mil czarnecki8. Leszek Czarnecki – 3,3 mld złotych

Leszek Czarnecki jest twórcą grupy Getin Holding, do której należy Getin Bank. W portfelu inwestycyjnym miliardera są m.in. Getin Noble Bank, LC Corp czy Idea Bank. Jego największym projektem na rynku nieruchomości jest wrocławski drapacz chmur Sky Tower.

Czarnecki pierwszy milion zarobił otwierając pod koniec lat 80. firmę zajmującą się robotami podwodnymi. Nurkowanie jest jedną z jego największych pasji. W 2009 roku ustanowił rekord świata w nurkowaniu jaskiniowym.

zz mil ptak9. Antoni Ptak – 3 mld złotych

Antoni Ptak najbardziej jest znany ze swojego Centrum Handlowego Ptak w Rzgowie, które stworzył w 1993 roku. Następnie inwestował w kolejne hale targowe. Dziś w jego obiektach działa około 2,5 tys. firm, głównie producentów odzieży, obuwia i galanterii.

W 2015 roku kupił Centrum Handlowe Maximus pod Warszawą, które przekształcił w centrum wystawiennicze i kongresowe o powierzchni 148 tys. mkw.

zz mil cupial10. Bogusław Cupiał – 2,9 mld złotych

Bogusław Cupiał jest właścicielem firmy Tele-Fonika, produkującej i sprzedającej kable do 80 krajów. Jej produkty leżą pod lotniskiem Heathrow i stadionem Wembley.

Biznesmen jest gigantem w swojej branży i należy do czołówki największych producentów w Europie.